referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Ropa a jej spracovanie
Dátum pridania: 10.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lenkaJA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 406
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Ropa a Zemný plyn

Ropu definujeme ako kvapalná živica, kt sa nachádza v hĺbkach zemskej kôry, obvykle v tých miestach kde sú zlomy. Ropa je zložená rôznym množstvom organických látok, ktoré sú plynné, kvapalné aj pevné. Podľa toho ktoré zložky v rope prevládajú delíme ropy na alkalycké, naftalycké, aromatické, asfaltické. Okrem toho sa v rope nachádzajú iné zlúčeniny napr kyslíkaté zlúčeniny síry, zlúčeniny dusíka (pyridín).

O vzniku ropy sa nedá konkrétne hovoriť vkt časovom období, pretože ropa ako kvapalina dokázala migrovať. Predpokladá sa, že asi 40% ropy vzniklo v čase 3 hôr a 20-30% druhohorách .Na vznik ropy existujú 2teórie:anorganická a organická .Podľa anorganickej teórie ropa vznikala pôsobením vody na karbidy kovov. Vznikajúci acitylen potom polymerizoval za vzniku rôzne dlhých reťazcov. Organická teória hovorí o tom , že ropa vznikla z tiel živočíchov a rastlín, kt žili v moriach. Tieto keď odumierali a hromadili sa na dne morí za neprístupu vzduchu pod veľkým tlakom, vplyvom tepla a mikroorg vznikol tvz sapropol, kt sa neskoršie rozkladal na ropu.

Ťažba ropy a história jej spracovania

Ropa sa nachádza pod zem povrchom vo veľkých hĺbkach obvykle tam, kde sú tektonické zlomy. Niekedy je ropa sprevádzaná aj zemným plynom.V týchto prípadoch sa nachádza pod obrovským tlakom. Pri ťažbe takejto ropy, ropa vystrekuje ťažným zariadením. Niekedy sa ropa ťaží z hĺbok 8km pod zem povrchom. Ťaží sa navŕtaním do týchto hĺbok. Prv než sa začne ropa ťažiť, robia sa najprv výskumné vrty a až keď sa zistí, že ložisko je dostatočne bohaté a výdatné, môže sa začať s ťažbou. Existujú aj ložiská pod morskými dnami a tu sa môže ťažiť aj šikmými vrtmi priamo z pobrežia. V začiatkoch ťažby ropy sa ropa spracovávala na ťažké frakcie, t. j. asfalt a oleje. Až v polovici 19st je už záujem aj o benzínové frakcie, čo je spojené s vývojom automobilizmu. V súčasnosti je ropa veľmi bohatým zdrojom nielen pre benzín, oleje a naftu, ale je žiadanou surovinou pre petrochemický priemysel.

Úprava a doprava ropy

Ropa po vyťažení je znečistená zeminou, pieskom, vodou, sírovodíkom a plynmi -metán, etán, propán. Zemina z ropy sa odstraňuje sedimentáciou. Nečistoty sa usadia na dne a ropa sa prečerpáva do deemulgátorov. Tu sa ropa zbavuje vody a solí, kt sú prítomné. Do deemulgátorov sa vedie ropa zmiešaná s vodou tak, že sa najprv predohreje. V zariadení sa nachádzajú elektródy, medzi kt sa vytvorí napatie až 30 000 voltov. Takto vysoké napätie rozdelí emulziu ropy s vodou na vodu zmiešanú so soľami a na ropu. Zo spodnej časti sa odvádza voda a z vrchnej sa odvádza ropa. Ropa sa musí zbaviť plynov, kt. sú v rope rozpustené a to rozstrekovaním pri zvýšenej teplote. Sírovodíka sa zbavuje v luxovej hmote.

Doprava

Sa uskutočnuje najčastejšie ľodami, pretože táto doprava je aj najlacnejšia, 2až3krát drahšia doprava je ropovodmi, 4až6krát je drahšia doprava vlakom, 6až8krát drahšia je cisternovými autami.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.