referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Štvrtok, 27. januára 2022
Vitamíny
Dátum pridania: 25.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: darinulka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 837
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 

Organizmy získavajú energiu na svoju činnosť zo základných živín, ktoré prijímajú z okolitého prostredia. Biochemickou premenou látok prítomných v živinách sa spolu s uvoľňovaním eergie syntetizuú aj zlúčeniny potrebnéna stavbu bunkových štruktúr. Bunky však nie sú schopné niektoré potrebné zlúčeniny tvoriť pri metabolických premenách, preto nutne musia byť prítomné v potrave. Nazývajú sa esenciálne látky . V tom sú rozdiely medzi jotlivými vývojovými druhmi organizmov.

Napr.mikrooorganizmy môžu syntetizovať všetky potrebné aminokyseliny, zato vyššie organizmy si všetky netvoria. Musia ich nevyhnutne prijímať v potrave napr esenciálne aminokyseliny. To iste olatíaj o karboxylových kyselinách s väčším počtom dvojitých väzieb napr kyselina linolová. Sumárne sa nazývaju aj esenciálne faktory. Pri nedostatku si ich organizmus nedokáže produkovať sá a preto môže dôjsť k poruchám činnosti organizmu.

Medzi esenciálne látky patria vitamíny. Súto nízkomolekulové organické zlúčeniny, ktorých množstvo v organizme je pomerne malé, majú však veľmi významnú biologickú funkciu. Vitamíny sú však esenciálne látky len pre hetetotrofné organizmy. Nižsie autotrofné organizmy si ich syntetizujú samy, yššie ich prijímajú v potrave. Prítomnosť niektorých vitamínov zabezpečujú nechoroboplodné organizmy, ktoré žijú v črevách zvierat aj človeka.
Takisto znížený príjem vitamínov vyvoláva funkčné poruchy organizmu-hypovitaminózu. A nadmerný príjem niektorých vitamínov može takisto vyvolať poruchy organizmu ide o hypervitaminózu 

Názvy vitamínov sa označujú veľkými písmenami, ale uprednostňujú sa názvy odvodené od ich chemickej štruktúry. Vitamíny s adelia podľa rozpustnosti vo vode alebo v tukoch. Toto rozdelenie však nema súvis s ich biologickým pôsobením.

Vitamíny rozpustné v tukoch - Patria sem vitamíny A D E K

Retinol-vitamín A je terpentický alkohol skladajúci sa zo štyroch izoprénových jednotiek. Tvorí sa v pečeni z b-karoténu, ktorý je provitamínom A. Vyššie živočíchy ho prijímajú rastlinnou potravou.
Nedostatok retinolu sa prejavuje šeroslepotou a poškodením funkcie buniek slizníc telových orgánov

Kalciferoly-vitamín D chemicky patria medzi steroidy. Vznikajú napr. z ergosterolu, ktorý je základný steroid kvasiniek , ožiarením ultrafialovými lúčmi. Kalciferoly spolupôsobia pri vstrebávaní vápnika z tráviacej sústavy.

Tokoferoly-vitamín E tvoria sa v rastlinách. V bunkách živočíchov a človeka sú dôležité pri redoxných dejoch-zabraňujú oxidácii viacerých látok, a tým aj poruchám činnosti buniek.

Fylochinóny-vitamín K sú deriváty naftochitónu. Syntetizujú ich rastliny a mikroorganizmy. Bunky živočíchov a človeka ich potrebujú na zabezpečenie zrážania krvi, bunky rastlín pri fotosyntéze.

Vitamíny rozpustné vo vode - Patria sem vitamíny skupiny B a C

Tiamín-vitamín B obsahuje v molekule pyrimidinove a tiazolové jadro. Je dúležitý tým, že sa z neho tvorí koenzým pre niektoré enzými. Jeho nedostatok sa prejavuje najmä nervovými poruchami

Riboflavín-vitamín B2 tvorí štruktúrny základ koenzímu oxidoreduktáz (flavínmonomukleotid-FMN a flavínadeníndinukleotid-FAD). Jeho nedostatok sa prejavuje poruchami látkovej premeny.

Niacín-vitamín PP chemicky kyselina nikotínová. Od nej sa odvodzuje významný derivát- nikotínamid, ktorý je základom koeznímu oxidoreduktáz (nikotínamidadeníndinukleotidu-NAD+ a jeho fosforečného esteru NADP+

Pyridoxín-vitamín B6 je derivátom pyridínu a tvorí koenzímovú zložku enzímov. Ktoré katalyzujú premeny aminokyselín(ich transamilácie a dekarboxylácie). V týchto procesoch vystupuje vratne v dvoch štruktúrnych formách: ako pyridoxol, pyrodoxál a pyrodoxamín. Pri jeho nedostatku nastávajú poruchy metabolizmu a nervovej činnosti.

Kyselina pantoténová je chemicky derivátom kyseliny maslovej a b-alanínu. Je základom dôležitého koenzímu A, ktorý sa zúčastňuje na aktivácii karboxylových kyselín v ich metabolizme. Nedostatok kyseliny pantoténovej spôsobuje poruchy metabozlimu a činnosti buniek.

Kyselina listová-kyselina folová, folát obsahuje v molekule kyselinu glutámovú, p-amiobenzoovú a heterocyklickú zložku-pteridín. Je koenzýmom enzýmov, ktoré katalyzujú reakcie pri tvorbe nukleotidov. Jej nedostatok sa prejaví poruchami tvorenia krvných buniek.

Biotín-vitamín H má heterocyklickú štruktúru, ktorá tvorí koenzímovú zložku enzýmov katalyzujúcich vznik karboxylových kyselín a premenu sacharidov. Ľudia majú v čreve mikroorganizmy, ktoré biotín syntetizujú, preto jeho nedostatok sa vyskytuje zriedkavejšie.

Kyselina l-askorbová-vitamín C
Je sacharidový derivát. Má dôležitú úlohupri oxidačno-redukčných dejoch v organizme. Oxidáciou sa mení na kyselinu L-dehydroaskorbovú.Nedostatok vitamínu C je porucha metabolizmu spojivového tkaniva tzv skorbut

 
Podobné referáty
Vitamíny SOŠ 2.9370 1236 slov
Vitamíny SOŠ 2.9753 843 slov
Vitamíny SOŠ 2.9702 467 slov
Vitamíny SOŠ 2.9736 213 slov
Vitamíny SOŠ 2.9708 2097 slov
Vitamíny SOŠ 2.9831 618 slov
Vitamíny SOŠ 2.9372 677 slov
Vitamíny SOŠ 2.9523 1192 slov
Vitamíny GYM 2.9689 2084 slov
Vitaminy 2.9658 209 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.