referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Diamant
Dátum pridania: 15.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sisu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 451
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Históriu ušlachtilého uhlíka - diamantu poznali už steré národy. Názov diamant pochádza z gréckeho slova „ adamas“, čo znamená nezničiteľný. Podstata diamantov bola dlhou záhadou, dlho sa diamant pokladal za krištáľ. Až v roku 1649 sa podarilo vedcom v Akadémii vo Florencii krištáľ spáliť a dokázať, že je to čistý uhlík.
Pôvodne sa diamanty dodávali veľkosti od 5 do 10 karátov ( 1 karát zodpovedá 200 mg) z pieskových náplavov z Indie., Brazílie a ostrova Bornea. Po roku 1867 sa stala hlavným dodávateľom diamantov Južná Afrika, kde lovec pštrosov objavil diamantové pole na brehu Oranžovej rieky pri meste Kimberley. Diamanty sa tu uvoľňovali zvetraním materskej horniny nazývanej „ kimberlit“, v ktorej pri vysokej teplote a vysokom tlaku vykryštalizovali. Diamntová horúčka obohatila vtedy veľa šťastných nálezcov, ale ešte viacerých uvrhla do biedy a nešťastia. V búrskej vojne sa juhoafrických diamantových polí zmocnili Angličania.
Z afrických nálezísk sú známe svojou veľkosťou a prekrásnou farebnosťou napr. „ Culiman“, veľký ako jablko a vážiaci 3016 karátov (603 g) a „ Excelsior“, vážiaci 770 karátov. Z brazílskych diamantov bol najväčší „ Šach“ - 89 karátov.
V cárskom Rusku boli povestné briliantové ozdoby Kataríny II., ktorá venovala svojmu obľúbenému kniežaťu Potemkinovi klobúk ovešaný briliantmi, ktorý pre veľkú hmotnosť vôbec nemohol nosiť na hlave a nosil ho za ním jeho komorník. Niektoré tieto veľké diamanty majú zaujímavú históriu, ktorá súvisí so zločinmi, palácovými revolúciami, s mocou kráľov a indických maharadžov.
Na celom svete sa vyťaží ročne asi 20 miliónov karátov diamantov, z ktorých viac ako dve tretiny sa používajú v technike na rezanie skla a hornín, do korón na vŕtanie rudy a nafty, an matrice pri vyťahovaní drôtov, na vŕtanie ocele a podobne.
Umelé diamanty sa ako prvý pokúsil pripraviť H. Moissan rýchlym ochladením roztaveného železa nasýteného uhlíkom. Pri tomto pokuse získal malé tvrdé zrniečka - karbidy železa - ktoré pokladal za diamanty.
Roku 1954 sa podarilo pracovnej skupine Švédov a Američanov z General Electric pripraviť syntetické diamanty z parafínu v prítomnosti katalyzátorov pri teplote 2000°C a 7,08 Mpa. Roku 1958 úspešne vyriešili tento problém v Rusku a roku 1961 už vyvinuli v Kyjeve technológiu priemyselnej výroby syntetických diamantov z grafitu tlakom 100 000 kilo- gramov. Umelé diamanty sa vyrábajú v Japonsku.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Diamant SOŠ 2.9283 445 slov
Diamant GYM 2.9741 1216 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.