referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Yperit
Dátum pridania: 14.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Conninka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 979
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 

PĽUZGIEROTVORNÉ LÁTKY

Pľuzgierotvorné látky sú olejovité kvapaliny, žltkastej farby, používané ako bojové chemické zbrane. Sú veľmi stále a v teréne ostávajú po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov. Ľahko prenikajú cez oblečenie, obuv a cez pokožku sú vstrebávané do celého tela. Na zasiahnutom mieste sa na pokožke vytvoria bolestive pluzgiere, ktoré hnisajú a veľmi ťažko sa hoja. Okrem toho sa objavuje aj celkové poškodenie tela. Hlavným predstaviteľom týchto látok je sulfidický yperit a jeho ďalšie podoby: dusíkatý yperit, lewisit, zmes yperit-lewisit.

YPERIT

Yperit bol prvý krát objavený Frederikom Guthrie v roku 1860 Svoj názov dostal podľa belgického mesta Ypres, kde bol na západnom fronte po prvý krát použití nemeckou armádou proti anglickým a francúzskym vojskám v roku 1917. (Jeho nemecký názov je LOST, po výrobcoch Lommelovi a Steinkopfovi).

Sírny yperit (S-LOST) je tiež označovaný ako horčicový plyn, pre svoj typicky horčicovo cesnakonvý zápach spôsobený látkou. Čistý sírny yperit je bezfarebná olejovitá kvapalina bez zápachu. Technický produkt obsahuje prímesy síry a polysulfidov, čím získa žltohnedú farbu a pach horčice, cesnaku, spálenej gumy alebo cibule. Stabilný produkt môže byť bez problémov skladovaný v hliníkových alebo oceľových nádobách. Yperit je dobre rozpustný v tukoch a preto preniká kožou do tela v priebehu niekoľkých minút. Dobre sa rozpúšťa v organických rozpúšťadlách a iných bojových látkach, čo sa využíva pri výrobe tzv. bojových mixtúr (napr. HL - zmes s lewisitom, tzv. 'zimný yperit'). Známe sú tiež mixty s nervovo-paralytickými bojovými látkami, napríklad zmes so sarinom. Rozpustnosť vo vode je veľmi nízka (ca. 0,9g/L/22°C, tj. 0,09%).

Yperit sa na bojové účely používa v kvapalnej forme,pričom človek je najčastejšie kontaminovaný výparmi.Yperit preniká betónom, gumou, drevom, kožou a tehlami.Je jedna z najstálejších otravných látok a v teréne vydrží od niekoľko dní až po niekoľko týždňov v závyslosti od počasia. Odmorovanie je zdĺhavé a používa sa k nemu chlórové vápno, hasené vápno a ďalšie.

Prvotný účinok spočíva v poškodení esenciálnych biomolekúl (hlavne enzýmy a nukleové kyseliny) uhľovodíkovým radikálom. Metabolizmus a delenie bunky sa zastaví. Poškodzuje tiež bunečné membrány a má mutagénne a karcinogénne účinky. Poškodený môže byť dlhší čas bez symptómov otravy, doba latencie môže trvať niekoľko hodín až dní. Klasickými symptómami otravy sú bolesti hlavy, šum v ušiach, strata chuti do jedla, chvenie. Po 30 až 60 minútach začína byť poškodený svetloplachý, možno badať prvopočiatky zápalu spojiviek, osplepnutie je možné. Poškodený má problémy s hltaním, dochádza k odumieraniu slizníc a bronchií , k pľúcnemu opuchu. Po 2 až 6 hodinách sú badateľné prvé symptómy na pokožke: svrbenie, sčervenanie, opuchy, pľuzgiere, popáleniny druhého stupňa. Pľuzgiere môžu dosahovať veľkosť až 30 cm. Pri ústnom požití dochádza po 20 - 30 minútach k nevoľnosti, zvracaniu a hnačke a pri dostatočných dávkach k smrteľne prebiehajúcej toxickej gastroenteritíde.

Liečba spočíva v okamžitej dekontaminácii zasiahnutého roztokom chlóramínu B v 0,5 - 1,0% koncentrácii a opláchnutím veľkými množstvami čistej vody. Zasiahnuté plochy ošetríme roztokmi a masťami jódpovidónu, ktorý údajne okrem dezinfekcie aj spomaľuje a zmierňuje pľuzgierotvorný (vezikačný) účinok yperitov. Pri požití sa odporúča opakovaný výplach žalúdku 0,5 - 1,0‰ roztokom manganistanu draselného a následné podanie aktívneho uhlia v dávke ca. 1 g/kg t.h.. Špecifické antidotum (protijed) neexistuje, odporúčajú sa vysoké dávky kortikoidov, ďalej hydratácia pacienta (v prípade nutnosti infúzne) a symptomatická liečba, ako analgetiká (morfín), lokálne anestetiká do očí, antiseptické a antibiotické ošetrenie rán. Účinnosť aminokyslín s voľnými sulfhydrylovými skupinami (napr. N-acetylcysteín) a vysoko dávkovaných vitamínov nie je spoľahlivo doložená, môže sa však skúsiť.

Zaujímavosti:

  • Nedávno sa podarilo českým vedcom objavit enzýmy (z baktérie TBC), ktoré rýchlo, účinne a ekologicky rozkladajú yperit na neškodné zlúčeniny.
  • Hrozba yperitu spočíva aj v tom, že je bezproblémov vyrobiteľný aj z ľahko dostupných surovín. Napr. V roku 1983 si Irak objednal 500 ton thiodiglykolu, ktorý sa bežne používa na výrobu náplne do guličkových pier. Keď ho však zmiešame s HCl, vznikne yperit.

Zhrnutie:

  • Pľuzgierotvorné látky (yperity) sú olejovité kvapaliny, žltkastej farby, s typickým horčicovým zápachom.
  • Používajú sa ako bojové chemické zbrane. Sú veľmi stále a v teréne ostávajú po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov. Ľahko prenikajú cez oblečenie, obuv a cez pokožku sú vstrebávané do celého tela.
  • Poškodzujú pokožku (pľuzgiere), sliznice dýchacích ciest. Spôsobujú opuch pľúc a po požití zápal žalúdka a tenkého čreva.
  • Príznaky otravy sa prejavia až po niekoľkých hodinách.
  • Najzákladnejšie ošetrenie je opláchnuť pokožku čo najväčším množstvom vody. Rany sa ošetrujú ako popáleniny, ale špecifický protijed neexistuje.

 

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.