Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Syntetické vlákna

Syntetické vlákna sú najmladšími vláknami na výrobu odevného materiálu. Vyrábajú sa z rozličných umele zložených látok, ktoré sa získavajú najmä z uhlia, ropy, a
z dechtu.

Chemicky sa z dechtu vyrábajú umelé živice, z ktorých sa za pomoci tepla prostredníctvom jemných otvorov v pradiacej dýze vytvárajú vlákna. Pramienky tekutiny vychádzajúce z otvorov dýzy tuhnú po ochladení. Syntetické vlákna sa po vyrobení vyťahujú, čím sa ich dĺžka zväčší až 5–krát, pričom nadobudajú veľkú pružnosť, pevnosť i lesk. Používajú sa vo forme hodvábu alebo striže, čo závisí od toho, aký výrobok sa z nich má zhotoviť. Sú veľmi vhodné ako primiešaniny k vláknam prirodzeným alebo buničinovým, lebo spevňujú a spružňujú odevný materiál, najmä na vrchné odevy.

Najznámejšie syntetické vlákna na výrobu odevného materiálu sú: silon, kapron, nylon, terylen a tesil.

Silon je našim polyamidovým vláknom. Vyrábame ho na Slovensku v Chemosvite, na Morave, v Gottwaldove a v Čechách v Planej nad Lužnicou. Jeho akosť sa neustále zlepšuje a svojimi vlastnosťami sa vyrovnáva vlastnostiam cudzokrajných syntetických vlákien. Má výbornú pružnosť, a preto sa výhodne využíva na tkaniny a pleteniny pre výrobu bielizne a ženských šiat.

Kapron sa vyrába na východnom Slovensku v Humennom. Poznáme ho pod názvom Chemlon.

Nylon je patentovaný ako vlákno USA.

Terylen vynašli v Anglicku.

Tesil je Slovenský aj Český polyesterový výrobok, ktorý sa svojimi vlastnosťami podobá terylenu.

Okrem uvedených syntetických vlákien sú aj polyakrylnitrilové a polyvinylchloridové vlákna, ktoré sa vyrábajú v zahraničí.

Terylen a tesil sa najviac používajú do zmesí s vlnou, a to v pomere 55% terylenu alebo tesilu a 45% vlny. Takto sa dosahuje vysoká kvalita odevných materiálov vlneného charakteru. Takéto odevné materiály sú však ťažko spracovateľné. Takmer sa nedajú zrážať. Terylen a tesil odolávajú vysokým teplotám. Z terylenu sa vyrábajú aj veľmi pevné nite, ktoré je vhodné používať pri šití odevov z materiálov vyrobených zo zmesí terylenu a vlny.

Syntetické vlákna sú vyrobené z vláknotvorných syntetických makromolekulárnych látok (polymérov). Vznikajú polyreakciami z jednoduchých chemických látok (monomérov). Svojimi vlastnosťami, medzi ktoré patria napr. odolnosť proti teplote, pevnosť v ťahu, pružnosť a iné. Syntetické vlákno sa vyznačuje malou hustotou, pružnosťou, pevnosťou, rozmerovou stálosťou, odolnosťou proti počasiu, a výrobky zhotovené zo syntetického vlákna sa ľahko ošetrujú. Uplatňuje sa pri výrobe prádla, dámskych šatových a pánskych oblekových a plášťových tkanín. Objavujú sa aj v technických výrobkoch.

Začiatok výroby a uplatnenie sa syntetických vlákien v textilnom a odevnom priemysle spadá do polovice 30. rokov 20. storočia a ich technický vývoj neustále pokračuje.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk