referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Ozón
Dátum pridania: 22.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sused
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 358
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
1, Čo je to ozón:

Ozón je plyn, ktorý sa nachádza v zemskej atmosfére, kde tvorí tenkú vrstvu.

2, Vzorec, väzba, štruktúra:

Ozón má vzorec O3, vzniká všade tam, kde sa kyslík (O2) štiepy na atómy. o-o-o. Vytvára vodíkovú väzbu. O2 + O -> O3

3, Fyzikálne a chemické vlastnosti:

Ozón vrie pri teplote -111,9 stupňa Celzia a tuhne pri teplote 192,5 stupňa Celzia. Je svetlomodrý v plynnom a tmavomodrý v tekutom stave. Má silný zápach. Atómy kyslíka sa ľahko uvolňujú a preto je ozón reaktívnejší ako kyslík, má lepšie oxidačné vlastnosti. Používa sa na čistenie vody, sterilizáciu vzduchu a bielenie niektorých potravín. Je pre život na zemi dôležitý, pretože pohlcuje UV žiarenie.

4, Prízemný ozón:

Ozón v troposfére je nebezpečný plyn, ktorý vzniká v chemických procesoch zapríčinených slnečným žiarením, napr.na čerpacích staniciach, kde vniká vďaka výfukom motorových vozidiel, ktoré obsahujú NO2. 5, Stratosferický ozón:

Tento typ ozónu nás chráni pred účinkami UV žiarenia. Môže byť eliminovaný fluorochlórouhĺovodíkmi (Ozonkiller, FCKW - Fluorchlorkohlenwasserstoffe, CFC – Chlorine fluorine carbonates). Tie pri strete so slnečným žiarením tvoria CO a ten potom rozbíja ozón na O2. Ozónová vrstva sa ničí a vzniká tzv.ozónová diera, ktorá prepúšťa UV žiarenie, spôsobujúce rakovinu kože, poškodzuje oči, obiliny, atď. CFC sa nachádzajú v starých typoch chladničiek, kde slúžili ako chladivo, v sprejoch, syntetických farbách a riedidlách. Ochrana pred ozónovou dierou je prvotne, zamedziť jej zväčšovaniu, t.j. vysadiť z výroby CFC, pokúšať sa vyrábať ozón ( Metóda: Prepúštanie kyslíka cez elektrické pole s malým nábojom ), a v poslednom rade používať slnečné okuliare s UV filtrom.

6, Zaujímavosti:

Sklenníkový efekt. UV žiarenie, ktoré prenikne ozónovou vrstvou príde až na povrch Zeme. Časť lúčov sa odrazí a časť sa obsorbuje a spôsobí dodanie tepelnej energie. Povrch Zeme vysiela infračervené žiarenie a to je odrážané plynmi ako napr. CO2, CH4, NO2 a O3 naspäť na zemský povrch, ktorý je zohrievaný naďalej. Plyny, ako napr. CO2 a NO2 produkujú fabriky, čím ďalej, tým viac. Za posledných 100 rokov bol zemský povrch zohriaty v priemere o 0,5 stupňa Celzia ( z 36 na 36,5 ). Ak to bude pokračovať, tak to môže spôsobiť roztopenie ľadovcov na póloch, tým sa zvýši morská hladina, čo by spôsobilo zaplavenie prímorských miest, t.j. veľké materiálne škody a újmy na ľudských životoch. .
 
Podobné referáty
Ozón SOŠ 2.9438 670 slov
Ozón SOŠ 2.9275 688 slov
Ozón GYM 2.9262 396 slov
Ozón 2.9782 693 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.