referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Piatok, 22. septembra 2023
Elektrolýza
Dátum pridania: 24.02.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: treble
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 282
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Napojme na každý pól batérie kúsok drôtu a voľné konce ponorme do pohára s vodou blízko k sebe, ale tak, aby sa navzájom nedotýkali. (Ak použijeme malú batériu, dajme do pohára s vodou trochu soli, aby bola lepším vodičom. Ináč bude pretekať taký slabý elektrický prúd, že reakcia nebude viditeľná.) Z každého ponoreného konca drôtov bude vychádzať pravidelný prúd bubliniek. Sú to bublinky kyslíka a vodíka. Kyslíkové bublinky sa tvoria na konci drôtu, ktorý je spojený s kladným pólom batérie nazývaným anóda. Z ponoreného konca druhého drôtu prúdi vodík a drôt je spojený s katódou batérie.
Takýmto spôsobom môžeme rozložiť alebo oddeliť zložky rôznych tekutín. Keď prechádza elektrický prúd roztokom síranu meďnatého, meď sa prenáša od anódy ku katóde, a tá sa pokrýva tenkou súvislou medenou vrstvou. Tento proces sa nazýva galvanické pokovanie alebo galvanizácia, a používa sa pomerne často v priemysle. Ak chceme nejaký predmet postriebriť, stačí ho spojiť so záporným pólom batérie alebo iného zdroja elektriny, takže vytvorí katódu, a ako anódu použiť kúsok čistého stiebra. Obe elektródy sa potom ponoria do roztoku dusičnanu strieborného alebo kyanidu draselnostrieborného. Týmto spôsobom môžeme predmet z neušľachtilých kovov pokryť vrstvou vzácnejšieho alebo odolnejšieho kovu, ako je zlato, nikel, chróm a pod. Anóda je vždy z kovu, ktorým chceme pokovať, elektrolytom je soľ toho istého kovu.
Proces elektrolýzy, ako sa nazýva tento rozklad látok použitím elektrického prúdu sa používa aj na čistenie kovov. Čistú meď môžeme získať nasledujúcim spôsobom. Kúsok prímesami znečistenej medi použijeme ako anódu a tabuľku čistej medi ako katódu. Ako rozto použijeme síran meďnatý. Prechodom elektického prúdu sa anóda pstupne rozpúšťa, čistá meď sa ukladá na katóde a nečistota odpadáva na dno nádoby. Aj striebro a zlato sa prečisťuje podobným spôsobom.
 
Podobné referáty
Elektrolýza SOŠ 2.9345 472 slov
Elektrolýza SOŠ 2.9200 241 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.