referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Benzidin, allylalkohol, anilín
Dátum pridania: 27.02.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alif
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 656
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Benzidin
Chemický vzorec je H2NC6H4C6H4NH2.
Skupenstvo: je to tuhá látka
Použitie: Používa sa pri výrobe farbív.
Výroba: Získava sa redukciou nitrobenzénu v alkalickom prostredí.
Štruktúra: Tvoria ho kryštalické doštičky, alebo šupinky.
Rozpustnosť: vo vode je 1:224 pri 12 °C
V éteri 1:45, je veľmi ľahko rozpustný v alkohole.
Najvyššia prípustná koncentrácia: 0,001 mg/l
Bod topenia: 123 °C
Toxicita: U človeka nie sú známe prípady otravy. Výroba benzidinu je čo do nebezpečnosti vyvolania rakoviny v poradí za výrobou β-naftylaninu. Najnebezpečnejšie sú pracovné operácie pri výrobe samotnej látky (filtrácia, sušenie, lisovanie a rozomieľanie). Nie je isto známe, či má karcinogénny účinok sám benzidin, alebo produkty jeho premien. Je známe, že v organizmoch bielych myší benzidin čiastočne acetyluje a čiastočne hydroxyluje, ale králiky vylučujú v moči značné množstvo benzinidu v nezmenenom stave. U človeka nebol v moči zistený ani benzidin, ani jeho acetylové deriváty, ale bol zistený dyhydroxybenzidin. Dyhydroxybenzdin podaný bielym myšiam spôsobuje rakovinu močového mechúra. Prach pôsobí dráždivo na nosnú sliznicu a na kožu. Bol popísaný prípad akútneho ekzematózneho zápalu kože u lekára, ktorý pracoval s benzidinom.

Allylalkohol
Vzorec: CH2 = CH – CH2 – OH
Najvyššia prípustná koncentrácia: 0,002 mg/l
Hustota: 854 kg/m3
Bod topenia: -129 °C
Bod varu: 96,6 °C
Rozpustnosť vo vode: neobmedzená
Trieda nebezpečnosti: II
Použitie: V prevádzkových podmienkach sa s ním môžeme stretnúť v predávanom metylalkohole (až 0,5 %), pri jeho rektifikácii v závodoch na suchú destiláciu dreva, kinematografickom priemysle, pri výrobe allylových živíc a tiež vo farmaceutickom priemysle pri výrobe plazmochinínu. Chemické vlastnosti: Má vlastnosti primárneho alkoholu a súčasne je schopný reakcií typických pre uhľovodíky etylénovej rady. Pri opatrnom okysličení dáva akroleín.
Účinky: Silno dráždi nosnú sliznicu a spojivky očí, je značne jedovatý. U človeka spôsobuje silnú svetloplachosť, neskôr značné slzenie, neznesiteľné pálenie a bolesti očí. Tieto príznaky zmiznú behom jedného až dvoch dní, alebo prechádzajú do chronického zápalu spojiviek. Pri slabších koncentráciách pár môže postihnutie začať až po práci, po návrate z práce domov. Pri ťažkých prípadoch dochádza dokonca ku dočasnému oslepnutiu. Vzniknúť môže tiež celkové ochorenie trvajúce niekoľko dní. Trvalé zmeny očného pozadia neboli zistené. Sú známe prípady povrchovej bodkovej heratitídy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.