referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobromila
Štvrtok, 28. októbra 2021
Polyméry
Dátum pridania: 05.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Houši
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 471
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Prehľad polymérov

Polymér je látka s veľkou reaktívnou molekulovou hmotnosťou vznikajúcou veľakrát opakujúcim sa spájaním malých molekúl (monomérne jednotky), v takom počte, že pridaním alebo odobraním jednej alebo niekoľkých takých jednotiek sa nezmenia vlastnosti tejto látky.
Silikóny sú polyméry s malou reaktívnou molekulovou hmotnosťou, obsahujú väzby Si-O-Si, ktoré vznikajú intermolekulárnou kondenzáciou silanolov. Silanoly vznikajú hydrolýzou halogénsilanolov. Príklad: Silikónové oleje sa pripravujú reakciami znázornenými na obr.:1. Sú nerozpustné vo vode. Majú vynikajúce vlastnosti pri nízkych teplotách (nie sú viskózne ani kryštalické) a sú stabilné pri vysokých teplotách.obr.1 : Príprava silikónov
Vlákna sú vláknotvorné materiály, prírodné alebo syntetické, z ktorých sa dajú vyrobiť tkaniny. Vláknom väčšinou nazývame materiál, ktorý má dĺžku väčšiu aspoň stokrát než priemer. Syntetické vlákna sa však môžu vyrábať v požadovanom pomere dĺžky k priemeru.
Príklad: Bavlna, vlna, hodváb a ľan majú dĺžku 1000 až 3000krát väčšiu než priemer, surové vlákno ako je juta alebo konope musí mať dĺžku aspoň 100 až 1000krát väčšiu než je priemer. Molekula, ktorá tvorí vlákno musí mať dĺžku aspoň 100nm a relatívnu molekulovú hmotnosť aspoň 10 000.
Živočíšne vlákna sú vlákna vytvorené z molekúl bielkovín, ktoré sú produkované zvieratami alebo hmyzom; ide hlavne o vlnu a hodváb.
Vlna je srsť niektorých zvierat, hlavne ovci. Srsť sa skladá z bielkovín, ktoré sú tvorené asi dvadsiatimi rôznymi aminokyselinami. Proteínové reťazce sú sýtené vodíkovými väzbami, sírou, iónovými interakciami látok podobných solia (RCO-2 .. + NH3R) alebo kombináciou všetkých týchto typov väzieb.
Hodváb je vláknotvorná bielkovina produkovaná húsenicami motýľov a pavúkov. Priadka morušová produkuje väčšinou hodváb na spracovanie tkaniny. Vlákna tohto hodvábu sa skladajú z vysoko orientovaných bielkovín zvaných fibroin. Fibroin obsahuje vysoké množstvo (86%) nízkych aminokyselín arainu i serinu.
Syntetický hodváb je vlákno, ktoré vzniká rozpustením celulózy a jej regeneráciou vyzrážania. Viskózny hodváb sa získava reakciou hydroxylových skupín celulózy so sírouhlíkom v prítomnosti alkálií za vzniku xanthálov (obr.2).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.