referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Výroba alkoholických nápojov
Dátum pridania: 08.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tungsten
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 944
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
1. Víno

Kvalita a kvantita hrozna z ktorého sa víno vyrába závisí na geografických, geologických a klimatických podmienkach vo viniciach, závisí však aj od odrody a od metód kultivácie. Hrozno sa zberá na jeseň, keď už obsahuje optimálny pomer cukru a kyslosti. Pre sladké biele vína z oblasti Bordeaux a z Nemecka je príznačné, že hrozno sa zberá až po tom ako je napadnuté ušľachtilou plesňou, Botrys cinerea, ktorá kon-centruje šťavu vysušením.

SPÔSOBY VÝROBY

Červené víno. Pri výrobe červeného vína je hrozno vylisované hneď po zbere. Kvasinky vďaka ktorým proces fermentácie – kvasenia prebieha sú prítomné na šupke hrozna. Po vylisovaní sa kvasinky dostávajú do styku s hroznovým cukrom (glukózou) a začínajú kvasiť. Produktmi tohoto procesu je etanol a oxid uhličitý. Etanol extrahuje farbu zo šupiek hrozna, čím je víno dlhšie uskladnené, tým je farba tmavšia a hlbšia. Glycerín, niektoré estery, aldehydy a kyseliny taktiež pri-spievajú k charakteru, vôni a chuti vína a sú vedľajšími produktmi fermentácie. Tradičné dozrievanie vína ako je praktikované napríklad v Bordeaux, trvá od dvoch rokov vyššie v 50 galónových dubových sudoch, počas ktorých sa sedimen-tujú usadeniny. Zároveň sa víno preleje do nových sudov a by sa predišlo bakte-riálnemu pokazeniu. Vek vína sa vyznačuje na fľaše bezprostredne po naplnení. Biele víno. Šťava väčšiny hrozna je bezfarebná. Tieto odrody sa používajú na výrobu bieleho vína a sú taktiež prešované hneď po zbere. Po prešovaní nastáva proces fermentácie. Môže byť dokonaný – vznikne suché, biele víno alebo môže byť zastavený – vznikne sladšie víno. Dozrievanie bieleho Burgundského alebo Chardonnay z Kalifornie ešte stále prebieha v dubových sudoch ale väčšina vino-hradníkov začína používať obrovské nádrže z modernejších materiálov ako je na-príklad nehrdzavejúca oceľ. Minimálny kontakt vína so vzduchom zachováva jeho sviežosť a chuť.
Šumivé vína. Patria k najlepším a k najdrahším vínam vyrobeným metódou po-chádzajúcou z francúzskej vinohradníckej oblasti Champagne. Pri tomto postupe sú kvasinky a cukor pridané k už hotovému vínu. Začína sa druhý proces fermen-tácie – už vo fľaši. Výsledný oxid uhličitý je rozpustený vo víne. Ostatné metódy ako napríklad pôsobenie oxidu uhličitého na víno sa tiež používajú na výrobu šumi-vých vín.
Iné druhy vín vyrobené osobitou metódou.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.