referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Drogy - rozdelenie, aplikácie, účinky
Dátum pridania: 03.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gretuska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 009
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 11.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 18m 50s
Pomalé čítanie: 28m 15s
 
Pod drogou sa rozumie každá látka, substancia, ktorá môže po vniknutí do organizmu zmeniť jednu alebo viaceré jeho životné funkcie. Má psychotronický účinok, t.j. ovplyvňuje nejakým spôsobom prežívanie okolitej reality, mení vnútorné naladenie- pôsobí na psychiku. Môže vyvolať závislosť, má teda niečo, čo sa označuje ako - potenciál závislosti. Ten je u drog rôzne vyjadrený, môže byť menší alebo väčší, ale prítomný je vždy.

Spôsoby vstupu drogy do organizmu:

Psychoaktívna látka sa môže do organizmu dostať viacerými cestami. Spôsob jej prieniku sám o sebe do značnej miery ovplyvňuje ďalšie priame účinky v tkanivách a orgánoch živého organizmu.

1.Inhalácia

Vstup drogy do organizmu cestou respiračného traktu. Niektoré drogy sú primárne prispôsobené k fajčeniu, ak sa ich účinné látky nerozkladajú pôsobením vysokej teploty (niektoré opiáty, marihuana, hašiš). U iných psychoaktívnych látok predstavuje fajčenie obvykle menej agresívnu náhradnú cestu užívania (vdychovanie odparov heroínu namiesto jeho vpichovania v roztoku). Osobitnou skupinou sú psychoaktívne látky vdychované za studena, vyznačujúce sa vysokým stupňom úniku molekúl látky do ovzdušia – prchavé organické rozpúšťadlá (solvenciá).


2.Resorbcia

Vstup drogy do organizmu vstrebávaním cez sliznice. Ide obvykle o sliznicu dutiny ústnej alebo zažívacieho traktu za predpokladu, že psychoaktívnu látku nerozkladajú enzýmové systémy slín, či kyslý obsah žalúdka (niektoré druhy opiátov, ojedinele upravený hašiš, psychofarmaká, niektoré halucinogény). Inou zriedkavou alternatívou je vstrebávanie drogy cez sliznicu pošvy alebo konečníka (kokaín). Pre užívanie kokaínu je predovšetkým významné jeho vstrebávanie cez sliznicu nosa s priamym prienikom drogy cestou vlákien čuchového nervu do mozgu. Osobitným problémom je diskutovaná otázka možnosti prieniku drogy cez neporušenú ľudskú kožu. Aj moderná medicína využíva terapeuticky účinný prienik rôznych farmák cez kožu do krvi a tkanív (masť, gél proti bolesti). Vynikajúco prenikajú aj halucinogénne látky vrátane LSD. Ideálna je najmä detská koža. Nebezpečenstvo rozširovania rôznych drogou napustených „samolepiek“ alebo „ozdobného tetovania“, ktoré treba pred prilepením na kožu najprv obliznúť.


3.Parentálna cesta

Ide o injekčné vpravovanie drogy do organizmu. Priama vnútrožilová aplikácia drogy je skôr zriedkavá, keďže vpich si vyžaduje zručnosť a prax. Do žily podá konzumentovi drogu skôr iná osoba. Oveľa častejšia je aplikácia drogy do svalu, na začiatku abstinenčnej krízy aj cez odev. Nie vždy má konzument k dispozícii vhodnú injekčnú striekačku a ihlu, väčšinou si ich medzi sebou požičiavajú. Sterilita je pre toxikomanov pojmom neznámym. Pri tejto aplikácii drog sa často prenášajú vírusy ťažkých ochorení (žltačka, HIV).


ĽAHŠIE DROGY:

-Tabak-

Dym je zložený z viac než 500 komponentov, s ktorých je najaktívnejším nikotín a decht.
Dlhodobé účinky: - zvýšené riziko srdcových chorôb; zúženie a kalenie krvných ciev; mozgovo-cievne choroby; zrýchlené dýchanie, kašeľ, veľa dýchacích infekcií (nádchy, zápal pľúc); risk pľúcnych komplikácií; chronická bronchitída (zápal sliznice priedušiek); emfyzém (rozdutie pľúc vzniknuté porušením medziaveolárnych priehradiek); riziko rakoviny pľúc, úst, hrtana, pažeráka, obličiek, pankreasu a riziko žalúdočných vredov.
Krátkodobé účinky: - zvýšený tep a stúpanie krvného tlaku; zníženie telovej teploty; pocit úľavy, odpočinku; zvýšenie množstva kyseliny v žalúdku; pomalá a znížená produkcia moču; stimuluje a potom redukuje aktivitu mozgového a nervového systému; strácanie chuti do jedla, fyzická vytrvalosť
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.