referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Atómy a subatomárne častice
Dátum pridania: 31.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lukasino8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 380
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 

Atóm (grec. άτομον - nedeliteľný) je najmenšia, chemicky ďalej nedeliteľná častica chemického prvku, ktorá je nositeľom jeho vlastností.

Atómy sa ďalej zlučujú do molekúl. V prirodzenom prostredí majú rovnaký počet elektrónov aj protónov, v tomto stave je atóm elektroneutrálny. Ak sa tento pomer zmení, vzniká ión, ktorý je buď kladný (katión) alebo záporný (anión). Molekula, atóm, či dokonca jeho subatomárne častice sú v neustálom pohybe.

História

-4.stor. pred naším letopočtom - grécky filozof DEMOKRITOS vyslovil predstavu, že existuje hranica, pokiaľ sa dá látka deliť na menšie častice. Najmenšie častice ATÓMY.
-18.stor. - DALTON potvrdil teóriu o zložení látok z atómov. Zaviedol atómovú teóriu - každý prvok je zložený z malých, ďalej nedeliteľných atómov
-nová éra atómovej teórie - Thomson dokázal, že súčasťou atómov sú elektróny. Jeho model atómu sa volá Pudingový model. Ide o predstavu kladne nabitej gule, v ktorej sú náhodne umiestnené elektróny.
-Rutherford - planetárny model (1911). Prirovnáva ho k slnečnej sústave. Jadro prirovnáva k slnku a elektróny k planétam. Zaviedol pojmy Elektrónový obal a Jadro.
-NIELS BOHR - Bohr vyslovil teóriu pohybu po vrstvách.

Atómová teória

Taktiež nazývaná Daltonova teória podľa objaviteľa Johna Daltona. Začiatkom 19. storočia sa Dalton zaoberal rozborom chemických látok a pozorovaním chemických reakcií. Svoje závery spísal do troch zákonov:

  • Všetky látky sa skladajú z veľmi malých, nedeliteľných častíc - atómov. Atómy toho istého prvku sú rovnaké, atómy rôznych prvkov sú rôzne a líšia sa svojimi vlastnosťami.
  • Počas chemickej reakcie nastáva vzájomné spájanie, oddeľovanie a preskupovanie atómov. Počas chemickej reakcie atómy nevznikajú, nezanikajú a nemenia sa na atómy iného prvku.
  • Ak dva prvky tvoria navzájom niekoľko zlúčenín, hmotnosti jedného prvku pripadajúce v nich na jednu a tú istú hmotnosť druhého prvku sú v pomere malých celých čísel
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.