referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Mydlá
Dátum pridania: 11.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: henywow
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 078
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
-1-

Mydlá

Osobná hygiena patrí medzi základné ľudské potreby. Prvý čistiaci prostriedok, ktorý ľudia použili, bola určite voda. Jej účinok bol lepší, keď použili zásaditý roztok. Získali ho vylúhovaním popola z dreva (potaš - uhličitan draselný) horúcou vodou. Mydlo sa používalo už dávno, ale bolo veľmi vzácne. Najstarší opis výroby mydla sa našiel na asi 5000 rokov starých hlinených tabulách Sumerov. Aj Egypťania poznali mydlo už pred tisícročiami. Varili tuk so sódou, ktorú získali z Mŕtveho mora.

Čo je to mydlo? Počas varenia tuku so zásadito reagujúcimi soľami napr. uhličitanom draselným (potaš) alebo uhličitanom sodným (sóda), vznikajú mydlá. Od 19. storočia sa varí tuk aj s roztokmi hydroxidov. Spôsob “varenia mydla“ sa dodnes zmenil iba veľmi málo.
Od tuku k mydlu. Mydlo sa vyrába najmä z rastlinných olejov a tukov, ale využíva sa aj odpadový tuk zvierat. Tuk sa dlhé hodiny varí v kotle s hydroxidom sodným alebo draselným. Tuky, prírodné estery, sa vodou štiepia na mastné kyseliny a glycerol. Od tohto procesu pochádza dávnejšie používaný názov pre hydrolýzu esterov – zmydelňovanie.

Mastné kyseliny tvoria s hydroxidmi sodné alebo draselné soli – mydlá. S hydroxidom sodným sa tvorí tuhé jadrové mydlo, s hydroxidom draselným mazľavé mydlo.

C17H33COOH + KOH C17H33COOK + H2O
olejan draselný (mazľavé mydlo)
C17H35COOH + NaOH C17H35COONa + H2O
stearan sodný (jadrové mydlo)

Mydlá sú soli mastných kyselín s alkalickými kovmi.

Mydlo aj glycerol sú látky rozpustné vo vode, preto sa musia počas výroby oddeliť. Pridaním chloridu sodného sa zníži rozpustnosť vo vode („vysoľovanie“). Vytvorí sa tuhé mydlové jadro. Glycerol zostane v roztoku. Mydlové jadro sa suší a po pridaní rôznych prísad sa lisuje na kúsky.

Priemyselná výroba mydla. Moderná priemyselná výroba mydla prebieha v dvoch stupňoch. Najprv sa tuky štiepia horúcou vodnou parou (180°C) v tlakových kotloch (hydrolýza). Nerozpustné kyseliny sa po vychladnutí ľahko oddelia od rozpustného glycerolu. V druhom stupni reagujú mastné kyseliny s hydroxidom sodným alebo lacnejším uhličitanom sodným. Vzniká mydlo:
2C17H35COOH + Na2CO3 2C17H35COONa +H2CO3 CO2 +H2O

Mastné kyseliny, ktoré sa získavajú štiepením tukov, nestačia pokryť súčastnú spotrebu mydla. Vyrábajú sa aj katalytickou oxidáciou alkánov s dlhým reťazcom.

Prečo pôsobí mydlo ako tenzid? Na rozdiel od hydrofóbnych mastných kyselín sa mydlá rozpúšťajú vo vode, pretože sú zložené z iónov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Mydlá SOŠ 2.9585 2924 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.