referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Vitamíny (seminárna práca)
Dátum pridania: 30.12.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vevuliatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 239
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
História

1.Christian Eijkman – holandský lekár a fyziológ. Spolu s Hopkinsom dostal v roku 1929 Nobelovu cenu za objav vitamínov
2.Sir Frederick Gowland Hopkins – britský biochemik, zakladateľ modernej vitaminológie. Nositeľ Nobelovej ceny za objav vitamínu B spolu s Eijkanom.
3.Sir Walter Normann Haworth – britský chemik. V roku 1937 získal spolu s Paulom Karrerom Nobelovu cenu za výskumné práce o uhľovodíkoch a vitamíne C
4.Paul Karrer – švajčiarsky chemik. V roku 1937 získal Nobelovu cenu spolu s Haworthom za výskum karotenoidov, flavínov a vitamínov A a B

Vitamíny rozpustné v tukoch

Sú to vitamíny A, D, E a K.

1. Vitamín A nazývame aj retinol. Jeho hlavným zdrojom je plnotučné mlieko. Do odstredeného mlieka a margarínu sa umelo pridáva. Mierna hypovitaminóza sa prejavuje spomaleným rastom a žalúdočnými problémami. Extrémna hypovitaminóza spôsobuje kožné problémy, infekcie a sterilitu. Hypervitaminácia sa môže prejavovať hnačkami, vracaním, nechuťou alebo odlupovaním kože.

2. Vitamín D nazývame aj kalciferol. Jeho hlavným zdrojom je rybí tuk, vaječné žĺtko a mlieko. Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v tele pôsobením slnečného žiarenia. Toto by malo stačiť na pokrytie 80% dennej potreby v závislosti od zemepisnej šírky a ročného obdobia.

3. Vitamín E nazývaný aj tokoferol sa považuje za účinný antioxidant. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov, má účinok na plodnosť a potenciu. Spomaľuje proces starnutia buniek a tkanív preto sa pridáva do kozmetických prípravkov. Hypovitaminóza spôsobuje zvýšený rozpad červených krviniek

4. Vitamín K - je to skupina vitamínov K1 (fylochinón), K2 (farnochinón) a K3 (menachinón). hlavným zdrojom je plnotučné mlieko, karfiol, vaječné žĺtko, ryža, špenát, sójový olej a paradajky. Fylochinón je dôležitý faktor zrážania krvi. Mierna hypovitaminóza sa teda prejavuje spomalenou zrážanlivosťou krvi a extrémna hypovitaminóza spôsobuje krvácavosť a anémiu.


Vitamíny rozpustné vo vode

Sú to vitamíny skupiny B a vitamín C

1. Hlavným zdrojom tiamínu, vitamínu B1 je droždie, obilné klíčky a strukoviny. Hypovitaminóza sa prejavuje únavou, bolesťami svalov, znížením chuti do jedla, nervozitou a podráždenosťou. Extrémna hypovitaminóza spôsobuje smrteľnú nervovú chorobu beriberi. Vyskytuje sa v krajinách, kde hlavnú zložku potravy tvorí lúpaná ryža.

2. B2 – riboflavín je žlté až oranžovo-žlté prírodné flavínové farbivo slabo rozpustné vo vode. V potravinárstve sa značí ako E 101. Bohatším zdrojom sú kvasnice, mlieko, mäso, ryby. Zistilo sa, že pasterizáciou mlieka sa stráca 20% riboflavínu a čím je mlieko trvanlivejšie, tým menej riboflavínu obsahuje.

3. B3 – niacín - vitamín B3 je nevyhnutne potrebný pri tvorbe energie v bunkách a je dôležitý pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti a pri udržiavaní zdravej kože a dobrého fungovania tráviaceho traktu. Nedostatok spôsobuje únavu, depresiu, pigmentové kožné vyrážky, dermatitídu, anémiu, hnačku a v horších prípadoch demencia. Prebytok spôsobuje sčervenanie kože a poškodenie pečene.

4. Vitamín B5 alebo kyselina pantoténová je zároveň vitamínom aj kyselinou. Je súčasťou koenzýmu A a podieľa sa na tvorbe hemoglobínu. Hypovitaminóza ešte u človeka zaznamenaná nebola, hypervitaminóza sa prejavuje len pri veľmi vysokých dávkach preháňaním.

5. Vitamín B6 je spoločné označenie pre tri pyridínové deriváty:
- pyridoxín
- pyridoxal
- pyridoxamín
Zúčastňujú na metabolizme aminokyselín a sacharidov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.