referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Fenoly a ich vplyv na životné prostredie a človeka
Dátum pridania: 15.12.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pala
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 469
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
Fenoly a ich vplyv na životné prostredie a človeka

Základné informácie

Fenoly sú aromatické alkoholy, ktoré obsahujú -OH skupinu naviazanú na aromatickom jadre. Väčšina zlúčenín z tejto skupiny má triviálny názov. Substitučný názov je možné vyjadriť pridaním prípony - ol k názvu aromatického uhľovodíka. Fenoly a ich deriváty sú široko rozšírené prírodné látky, ktoré sú produkované celou radou rastlín a živočíchov, ale i človekom. Prirodzene sa vyskytujú v mnohých druhoch potravín a tiež v prídavných látkach, ktoré dávajú potravinám farbu, chuť a vôňu. Do skupiny fenolov patria látky prirodzene sa vyskytujúce, ale i človekom vyrobené zlúčeniny. Hoci obsahujú -OH skupinu rovnako ako alkoholy, majú podstatne odlišné vlastnosti.

Vlastnosti fenolov

Sú to bezfarebné kvapaliny/kryštalické látky charakteristického zápachu. Na vzduchu sa oxidujú a sfarbujú sa dohneda. Dobre sa rozpúšťajú v organických zlúčeninách, vo vode málo alebo vôbec. Všetky sú zdraviu škodlivé. Väčšina je karcinogénna (rakovinotvorná). Môžu tvoriť vodíkové mostíky, preto majú vyšší bod varu alebo môžu byť rozpustné vo vode. Fenoly sú silnejšie kyseliny ako alkoholy, pretože ľahko odštepujú protón (katión vodíkový). Kyslosť sa zvyšuje pridaním skupín s +M a −I efektom (napr. –NO2). Získavajú sa destiláciou čiernouhoľného dechtu. Majú dezinfekčné účinky. Sú jedovaté a leptavé.

Spôsob použitia

Používajú sa najmä ako medziprodukt v organických syntézach, ako nevyhnutný materiál pre výrobu bifenolu, ako dezinfekčný prostriedok na čistenie najmä v práčovniach, pri výrobe lepidiel, impregnačných prostriedkov, farbív, lakov, fermeží, rozpúšťadiel a iné.

Najznámejší predstaviteľ tejto skupiny fenol sa vzhľadom ku svojim antiseptickým účinkom používa na výrobu rôznych antiseptík a liekov. Je počiatočnou surovinou pri priemyselnej výrobe aspirínu, herbicídov a syntetických živíc, napr. bakelitu. Fenol sa používa aj pri výrobe SILÓNU a VÝBUŠNÍN. Jedná sa o TOXICKÚ LÁTKU s leptavými účinkami jednak pri požití, vdýchnutí a aj pri kontakte s kožou, kedy spôsobuje poleptanie. Pri dlhodobej expozícii môže vážne poškodiť zdravie.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.