referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Nedeľa, 28. novembra 2021
Cudzorodé látky v krmovinách
Dátum pridania: 03.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: miro_v
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 466
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 17m 20s
Pomalé čítanie: 26m 0s
 
Našou prácou chceme zistiť a vysvetliť, čo sa v potravinách okrem prirodzených zložiek nachádza. Chceme vytvoriť prehľad základných prídavných látok v potravinách a zamyslieť sa nad možnými náhradami prírodných zložiek potravín. Z dôvodu veľkého využitia týchto látok v potravinárskom priemysle je dôležité poznať a pochopiť ich chemickú podstatu a vplyv na organizmus človeka.

Rozdelenie
Ako cudzorodé látky v potravinách môžeme označiť látky, ktoré nie sú prirodzenou zložkou suroviny z ktorej sa potom potravina výrába. Tieto látky sa môžu do potravín dostávať počas ošetrovania suroviny, alebo počas jej spracovania a skladovania. Zámerne sú pridávané na zlepšenie senzorických, fvzikálno-chemických a stabilizujúcich vlastností potravín. Označujú sa ako exogénne. V praxi sa však používa skôr pojem prídavné, alebo aditívne látky. Predstavujú rozsiahlu a veľmi rôznorodú skupinu látok.
Ciele ich použitia sú:
· zlepšenie podmienok výroby, spracovania, úpravy, prepravy a uchovania potravín
konzervačné látky, antibiotiká
· zvýšenie odolnosti proti fyzikálnym, chemickým a biologickým zmenám a predĺženie trvanlivosti
antioxidanty, emulgátory, stabilizátory
· zachovanie výživnej hodnoty potravín
vitamíny, minerálne látky, esenciálne zložky
· zlepšenie organoleptických (zmyslových- chuť, vôňu...) vlastností
arómy, esencie
umelé sladidlá, kyslé, slané a horké látky, modifikátory chuti
· úprava vzhľadu potravín
umelé farbivá, bieliace látky
· konzistotvorné látky
želírujúce, zahusťujúce a rôsolovité látky, plnivá
Medzi exogénne látky patria aj látky, ktoré sa nevyužívajú na zlepšovanie kvalít potraviny a predsa sa dostávajú do potravín v procese pestovania, výroby, či skladovania. Tieto látky sa nazývajú kontaminanty. V surovinách ba aj v hotových výrobkoch sa vyskytujú v dôsledku použitia napr. pesticídov proti škodcom, umelých hnojív u surovín rastlinného pôvodu, alebo podávania veterinárnych liečiv zvieratám určeným na produkciu potravín. Tiež sa do potravín dostávajú z potravinového reťazca vody, pôdy a ovzdušia, z výrobného zariadenia, obalov a pod. Môžu to byť látky rôzneho charakteru - ťažké kovy (arzén, ortuť), kyanidy, herbicídy, a iné toxické látky, dokonca aj nebezpečné rádioaktívne látky.
Druhou skupinou látok sú endogénne cudzorodé látky. Tie vznikajú v samotných potravinách pôsobením fyz., chemických a biologických faktorov počas nevhodných technologických podmienok a skladovania (napr. produkty oxidácií tukov).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.