Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Textílie a umelé vlákna

Textílie


V súčastnosti sa pre výrobu textílií používa celá rada prírodných a umelých vlákien. Prírodné vlákny sú buď živočíšneho druhu alebo rastlinného.
Ovčia vlna , zložená z proteínu nazývaného tiež keratín, je základným živočíšnym vláknom pre výrobu textílií. Ostatné živočíšne vlákna majú podobnú štruktúru.
Rastlinné vlákna
sa zostavujú z rôznych foriem celuózy, materiálu, z čoho sú vytvorené bunkové steny rastlín. Najdôležitejšie rastlinné vlákno je bavlna. Každé jej vlákno tvorí dlhá trubicovitá bunka. Semenaté tobolky bavlníku produkujú paličky, ktoré sa zbierajú a z nich sa spriada bavlna. Ľanové vlákno, pochádza zo stoniek ľanu, je najpoužívanejšie vlákno na výrobu plátna a ľanových výrobkov. Vlákna konope sa využíva k výrobe vrecoviny a špagátov.
Umelé vlákna
Viskóza (rayon) bola prvým umelým vláknom vyrobená pre textilný priemysel. Pôvodne sa nazývala „umelý hodváb“. Výroba tohto materiálu sa začala koncom 18.stor. Hlavné postupy, ktoré sa aj dnes používajú k výrobe umelého hodvábu, sa vyvinuli práve v tej dobe.
Materiál rastlinného pôvodu obsahujúci buničinu je podrobený účinkom chemikálií a je z neho extrahovaná celuóza. Tá sa pôsobením ďalších chemikálií prevedie na roztok, ktorý sa chemicky upravuje a pretlačuje jemnými tryskami do koagulačnej vane, v ktorej vznikajú zrážaním a chemickou premenou pevné celuózne vlákna.
Buničina rovnako poskytuje dve ďalšie dôležité vlákna - acetát a triacetát celuózy.
Nylon sa objavuje v mnohých podobách, ale všetky sú umelé polyamidy PA – jednoduchšími formami proteínov sú polyamidy prírodné. Pri výrobe nylonového vlákna sa malé lupienky chemikálií nazývané polymery roztavujú pretlačujú skrz tzv. zvlákňovaciu trysku. Dlhé nylonové vlákna sa potom ochladzujú a tuhnú. Nakoniec sa preťahujú a spriadajú.
V textilnej výrobe sú najpopulárnejšie vlákna polyesteru PE (výroba oddevov....), ktoré sa spriadajú s ostatnými prírodnými vláknami. Akrylové vlákna sa najviac používajú pri výrobe konfekcie, kobercov a umelých kožušín. Akryl je vyrobený z roztoku obsahujúceho chemikáliu zrážajúcu sa v polymer. Roztok je pretlačovaný tryskou v koagolačnej vani. Výsledný roztok je ešte ďalej upravovaný, aby sa získalo akrylové vlákno. Veľa podobne modifikováných akrylov je cenených pre svoju ohňovzdornosť. Tkaniny používané k čisteniu sú často vyrobené z bavlny s ochrannou vrstvou z priehľadného a vodoodolného polymeru.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk