referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladimíra
Sobota, 16. októbra 2021
Biogénne prvky (fosfor a chróm)
Dátum pridania: 25.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: untitled
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 104
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Úvod

V živých sústavách nachádzame zlúčeniny, ktoré sú vytvorené z tých istých prvkov ako celá zemeguľa. Nebol nájdený žiaden prvok, ktorý by sa vyskytoval výlučne v živom organizme a súčasne nebol prítomný v zemskej kôre. Ľudské telo alebo telá iných živočíchov a rastlín obsahujú mnoho prvkov Mendelejevovej periodickej sústavy, aj keď niektoré len vo veľmi nepatrných množstvách.
Čo sa týka jednotlivých prvkov rozoznávame makroprvky a mikroprvky. Medzi základné makroprvky patrí uhlík, vodík, kyslík, dusík, fosfor a síra. Mikroprvky v organizme sú hlavne zinok, chróm, selén, mangán, jód, flór, bróm, silícium a meď.

Fosfor – F

Fosfor (gr. fosfores - svetlonositeľ) je druhým najrozšírenejším minerálom v ľudskom organizme, ktorý sa vyskytuje v kostiach, zuboch a v každej bunke. Jeho obsah sa pohybuje okolo 700 g na 70 kg hmotnosti, z toho 90% sa nachádza vo forme anorganických zlúčenín s vápnikom v kostiach a zuboch, zvyšok v organicky fosforečných látkach v statných tkanivách a v krvi. Metabolizmus fosfátov nie je tak prísne riadený ako metabolizmus vápnika v kalciovej homeostáze, hoci metabolizmus oboch prvkov je úzko viazaný. Denný príjem fosfátov sa pohybuje okolo 1,4 g (u vápnika 40 mg), z toho sa 0,9 resorbuje a rovnaké množstvo sa opäť vylúči obličkami. Koncentrácia v plazme sa pohybuje od 2,5 do 4,3 mg/dl, priemerne 3,8 mg/dl. Soli kalciumfosfátov sú zle rozpustné.
Metabolizmus fosforu a vápnika ovláda hormón parathormón a jeho antagón kalcitonín. Sú to hormóny prištítnych teliesok a štítnej žľazy. Okrem toho metabolizmus týchto dvoch prvkov ovláda aj vitamín D.

Funkcie:
• Účastní sa na tvorbe kostí, zubov a iných orgánov
• podieľa sa na premene energie
• riadení a regulovaní informačných systémov
• správne fungovanie nervov
• podieľa sa na práci svalov
• na tvorbe nukleových kyselín
• je zložkou ATP (kyseliny adenosintrifosforečnej), bez ktorej by neexistovala činnosť svalov, ani telesné teplo, vnímanie a rast
• udržiava pH prostredia v krvi a buniek, zabezpečuje reaktívnosť rôznych enzýmov
• podporuje využitie vitamínov

Denná potreba:
Denná dávka sa pohybuje okolo 800 mg, u tehotných a dojčiacich matiek 1200 mg.

Výskyt:
Zdrojmi sú: pšenica, klíčky, hnedá ryža, sója, fazuľa a hrach, lieskovce, vlašské orechy, slnečnicové semená, tekvicové semená, mlieko, jogurt, žĺtok, parmezán, hovädzie mäso, makrely, sladkovodné ryby, bravčové mäso.

Príznaky pri nedostatku:
Nedostatok, ktorý je zriedkavý, spôsobuje úzkostné stavy, bolesti kostí, únavu, nepravidelný dych, podráždenosť, otupenosť, precitlivenosť kože, triašky, slabosť, ochabnutosť svalov a zmeny telesnej hmotnosti. Okrem toho sú slabé kosti, kazové zuby, zvýšená náchylnosť na infekcie, krvácanie ďasien, reumatizmus a strata chuti do jedla. Chronický nedostatok môže spôsobiť deformácie kostí (krivicu).

Príznaky pri nadbytku:
K predávkovaniu dochádza, keď nefungujú obličky a prištítne telieska. Zvýšený príjem fosforu vyvoláva znížený príjem vápnika. Pri dennom príjme viac ako 1500 mg fosforu sa vyskytujú poruchy metabolizmu vápnika.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.