Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Kozmetická chémia

Hlavné prísady a ich využitie

Kozmetické prípravky sa vyrábajú zo zmesi látok, ktoré musia zdravotne vyhovovať a nemajú spolu reagovať za vzniku vedľajších nežiadúcich produktov. Ako suroviny sa používajú prírodné látky rastlinného i živočíšneho pôvodu a tiež synteticky pripravené látky. Patria sem:

1. Voda
Tvorí neodmysliteľný základ každej očisty a preto ju môžeme považovať za najdôležitejšiu kozmetickú surovinu. Zabezpečuje vláčnosť kože. Čistiace schopnosti vody možno podporiť jej kombináciou s alkoholom, alebo povrchovo aktívnymi látkami. Vyskytuje sa v pleťových vodách, šampónoch, krémoch atď.

2. Alkoholy
Ku alkoholom využívaným v kozmetike patrí glycerol a cholesterol. Glycerol (1,2,3-prorántriol) je číra, bezfarebná, viskózna kvapalina, ktorá je výborným rozpúšťadlom. Musí sa riediť, pretože koncentrovaný (nad 20%) by pokožku úplne vysušil, keďže má schopnosť odoberať vodu z buniek a tkanív. Nemá síce dezinfekčné účinky ale aj napriek tomu je v kozmetike veľmi potrebný.
Cholesterol sa vyskytuje v živočíšnych bunkách. Vo vode sa nerozpúšťa, ľahko preniká do pokožky a podporuje regeneráciu kožných buniek. Používa sa do výživných kozmetických prípravkov a na ošetrenie pleti.

3. Lipidy
Patria sem tuky, oleje a vosky, ktoré tvoria podstatnú časť mnohých kozmetických výrobkov (krémy, pleťové mlieka, rúže). Chránia pokožku pred vysychaním, znečistením a pôsobia izolačne proti chladu. Preto sa používajú pri výrobe krémov, pleťových mliek a rúžov.
Vosky sú estery vyšších mastných kyselín a jednosýtnych alkoholov. Na rozdiel od tukov nežltnú a majú vyššiu teplotu topenia. Používajú sa v kozmetike pre svoju tvrdosť a emulgačné účinky (Tuky + Oleje (acylglyceroly).

Môžu byť rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Vytvárajú prostredie, v ktorom sa rozpúšťajú biologicky významné nepolárne látky (vitamíny, farbivá, liečivá).
Najčastejšie používané tuky v kozmetike:
Rastlinné - olivový, slnečnicový, arašidový, mandľový, klíčkový, avokádový, jojobový a kokosový olej...
Živočíšne - rybí tuk, norkový olej, korytnačkový olej, bravčová masť, jelení tuk a iné.
Minerálne - parafínový olej, vazelína.

4. Vonné látky
Úlohou vonných látok je zakryť a odstrániť prípadné zápachy použitých surovín, ako aj zvýšiť celkový dojem kozmetického výrobku. Získavajú sa z prírodných látok, ale vyrábajú sa aj synteticky. Sú zložené zo zmesí vonných organických zlúčenín najrôznejšieho druhu. Najčastejšie sú to estery, aldehydy, ketóny, terpény. Najznámejšie, ktoré sú živočíšneho pôvodu, sú pižmo a ambra. Je všeobecne známe, že do väčšiny krémov sa pridávajú rôzne parfumované zložky, resp. éterické oleje (silice). Sú to zmesi tekutých olejovitých látok rastlinného pôvodu s výraznou vôňou. O kvalite výrobku však nerozhoduje vôňa. Tak na základe skúseností a výskumov môžeme s istotou tvrdiť, že pre citlivú pleť by boli oveľa vhodnejšie práve neparfumované prípravky a to z dôvodu ich nepriaznivému vplyvu na pleť. Taktiež poznáme syntetické vône, ktoré sú vyrábané umelo, a preto tieto chemikálie môžu spôsobovať napríklad bolesti hlavy, závraty, vyrážky, kašeľ, vracanie či kožné podráždenie.
5. Konzervačné látky
Kozmetické prípravky, najmä tie s obsahom vody, môžu byť veľmi často napadnuté mikroorganizmami (baktérie alebo plesne). Konzervačné látky zabezpečujú mikrobiologickú čistotu a stabilitu kozmetických prípravkov. Konzervačné látky nesmú ovplyvňovať vzhľad, chuť a ani farbu výrobku. Ich maximálne povolené množstvo v kozmetickom výrobku je 0,25 %.
Medzi najznámejšie konzervačné látky patria: kyselina boritá, sorbová, deriváty kyseliny benzolovej či alkohol a jeho deriváty.
Kozmetický priemysel sa bez konzervačných látok nezaobíde, lebo musí poskytovať niekoľkomesačnú záručnú lehotu. Výrobcovia prírodnej kozmetiky apelujú na škodlivosť konzervačných látok, ktoré vyvolávajú viac než tretinu kožných alergií.

6. Biologicky aktívne látky
Do moderných kozmetických výrobkov sa pridávajú biologicky aktívne látky, ktoré ovplyvňujú činnosť kožných buniek. Prenikajú do pokožky, podporujú biorytmus buniek, čím spomaľujú ich predčasné starnutie. Medzi biologicky aktívne látky patria:

a) Samostatne aktívne látky
Z týchto látok je významný napríklad:
VITAMÍN B5 (kyselina pantoténová), ktorý má protizápalový účinok. Využíva sa najmä pri krémoch po opaľovaní u podráždenej pokožky.
VITAMÍN E sa tvorí v rastlinách a patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Je zistený jeho priaznivý vplyv na vitalitu buniek a výborný antioxidačný účinok. Spomaľuje starnutie pleti. Vyskytuje sa v kozmetických prípravkoch zameraných na boj proti vráskam a strate pružnosti pokožky.
KOENZÝM Q 10 je prirodzenou súčasťou všetkých buniek ľudského tela. Postupom času sa prirodzené množstvo koenzýmu Q10 vplyvom ochorení, stresu a vonkajších škodlivých vplyvov znižuje. Dochádza preto ku starnutiu pleti a tak aj ku tvorbe vrások. Viaceré výskumy dokázali, že ak sa pleti stratený koenzým Q10 dodáva, znovu sa zrýchli obnova buniek a posilní sa prirodzená obranyschopnosť (regenerácia) pleti.

b) Komplexne aktívne látky
Ich účinok závisí od prítomnosti väčšieho množstva účinných látok. Patria sem včelie produkty (propolis, med, včelia materská kasička), rastlinné pele, extrakt z rastlinných klíčkov, morské riasy, tvaroh, mlieko, jogurt, rastlinné extrakty, tuky a oleje.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk