referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Kozmetická chémia
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: untitled
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 013
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Hlavné prísady a ich využitie

Kozmetické prípravky sa vyrábajú zo zmesi látok, ktoré musia zdravotne vyhovovať a nemajú spolu reagovať za vzniku vedľajších nežiadúcich produktov. Ako suroviny sa používajú prírodné látky rastlinného i živočíšneho pôvodu a tiež synteticky pripravené látky. Patria sem:

1. Voda
Tvorí neodmysliteľný základ každej očisty a preto ju môžeme považovať za najdôležitejšiu kozmetickú surovinu. Zabezpečuje vláčnosť kože. Čistiace schopnosti vody možno podporiť jej kombináciou s alkoholom, alebo povrchovo aktívnymi látkami. Vyskytuje sa v pleťových vodách, šampónoch, krémoch atď.

2. Alkoholy
Ku alkoholom využívaným v kozmetike patrí glycerol a cholesterol. Glycerol (1,2,3-prorántriol) je číra, bezfarebná, viskózna kvapalina, ktorá je výborným rozpúšťadlom. Musí sa riediť, pretože koncentrovaný (nad 20%) by pokožku úplne vysušil, keďže má schopnosť odoberať vodu z buniek a tkanív. Nemá síce dezinfekčné účinky ale aj napriek tomu je v kozmetike veľmi potrebný.
Cholesterol sa vyskytuje v živočíšnych bunkách. Vo vode sa nerozpúšťa, ľahko preniká do pokožky a podporuje regeneráciu kožných buniek. Používa sa do výživných kozmetických prípravkov a na ošetrenie pleti.

3. Lipidy
Patria sem tuky, oleje a vosky, ktoré tvoria podstatnú časť mnohých kozmetických výrobkov (krémy, pleťové mlieka, rúže). Chránia pokožku pred vysychaním, znečistením a pôsobia izolačne proti chladu. Preto sa používajú pri výrobe krémov, pleťových mliek a rúžov.
Vosky sú estery vyšších mastných kyselín a jednosýtnych alkoholov. Na rozdiel od tukov nežltnú a majú vyššiu teplotu topenia. Používajú sa v kozmetike pre svoju tvrdosť a emulgačné účinky (Tuky + Oleje (acylglyceroly).

Môžu byť rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Vytvárajú prostredie, v ktorom sa rozpúšťajú biologicky významné nepolárne látky (vitamíny, farbivá, liečivá).
Najčastejšie používané tuky v kozmetike:
Rastlinné - olivový, slnečnicový, arašidový, mandľový, klíčkový, avokádový, jojobový a kokosový olej...
Živočíšne - rybí tuk, norkový olej, korytnačkový olej, bravčová masť, jelení tuk a iné.
Minerálne - parafínový olej, vazelína.

4. Vonné látky
Úlohou vonných látok je zakryť a odstrániť prípadné zápachy použitých surovín, ako aj zvýšiť celkový dojem kozmetického výrobku. Získavajú sa z prírodných látok, ale vyrábajú sa aj synteticky. Sú zložené zo zmesí vonných organických zlúčenín najrôznejšieho druhu. Najčastejšie sú to estery, aldehydy, ketóny, terpény. Najznámejšie, ktoré sú živočíšneho pôvodu, sú pižmo a ambra. Je všeobecne známe, že do väčšiny krémov sa pridávajú rôzne parfumované zložky, resp. éterické oleje (silice). Sú to zmesi tekutých olejovitých látok rastlinného pôvodu s výraznou vôňou. O kvalite výrobku však nerozhoduje vôňa. Tak na základe skúseností a výskumov môžeme s istotou tvrdiť, že pre citlivú pleť by boli oveľa vhodnejšie práve neparfumované prípravky a to z dôvodu ich nepriaznivému vplyvu na pleť. Taktiež poznáme syntetické vône, ktoré sú vyrábané umelo, a preto tieto chemikálie môžu spôsobovať napríklad bolesti hlavy, závraty, vyrážky, kašeľ, vracanie či kožné podráždenie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Kozmetická chémia GYM 2.9491 2335 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.