referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Fosfor
Dátum pridania: 13.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Snehuliacik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 925
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Umiestnenie v PSP: 3.perióda
V.A skupina

Stavba atómu: 15e 15p 16n

Elek.konfigurácia: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p3

História: Fosfor v roku 1669 objavil alchymista H.Brandt v Hamburgu zahrievaním moču s pieskom. Fosfor ohromil svojím svetielkovaním celý svet. Pretože svetlo je grécky „fós“ a nesiem „fero“ nazvali tento prvok Phosphorus, t.j. svetlonos. Dlho bol celosvetovou atrakciou. Drážďanský chemik J.D. Kraft jazdil s tajomne svetielkujúcim fosforom po kniežacích dvoroch a ukazoval ho za peniaze.

Výskyt: Fosfor sa v prírode vyskytuje len viazaný v zlúčeninách, najmä vo forme vápenatých fosforečnanov. Fosforit je minerál, ktorý obsahuje , vyskytuje sa aj v neraste apetíte. Fosforečnany sú rozptýlené aj v niektorých horninách a v železných rudách. Sú aj minerálnou zložkou kostí. Predpokladá sa aj v železnom jadre Zeme, lebo mateorické železo obsahuje 0,22% fosforu, kým zemská kôra iba 0,12%. Najdôležitejšie fosfátové ložiská sú v Rusku, na polostrove Kola, v Maroku, Tunise, Egypte aj v USA na Floride. Na fosfor sú bohaté aj železné rudy v Lotrinsku a Kirune vo Švédsku. Česká ruda v Chvaleticiach obsahuje až 4% oxidu fosforečného. Okrem toho sa fosfor nachádza aj v rastlinách a živočíšnych bielkovinách, v krvi, žĺtku, mlieku a v kostiach. Nervová a mozgová hmota obsahuje fosfor vo forme cholínu, čo je glycerínester kyseliny fosforečnej. V ľudskom tele je asi 500g fosforu. Niektoré fosforečné ložiská vznikli v prírode s organických látok, napr. z pancierov rakov, lastúr, kostí a výkalov vtákov, ako napr. známe fosforečné hnojivo guáno. Aj africké ložiská majú pôvod v skamenelých exkrementoch predvekých zvierat – koprolitoch.

Fosfor v ľudskom tele: Fosfor je dôležitý biogénny prvok (ľudské telo obsahuje asi 1 % viazaného fosforu). Inak biely fosfor a niektoré zlúčeniny fosforu sú prudké jedy.
Otrava fosforom začína nevoľnosťou a zvracaním. Chronická otrava zapríčiňuje poruchu stavby kostí, kazenie zubov a zápal slizníc. Môže spôsobiť odumieranie (nekrózu) kostí až napokon smrť.

Chemická príprava: Fosfor sa zahrieva s kyselinou dusičnou:


Zlúčeniny fosforu: Oxid fosforečný ( ) je biela látka podobná snehu, veľmi hygroskopická, najlepšie vysušovadlo vôbec. S vodou dáva za sykotu kyselinu hydrogenfosforečnú , ktorá sa v roztoku mení na kyselinu trihydrogenfosforečnú .
Kyselina trihydrogenfosforečná ( ) je najstálejšia kyselina fosforu. Je to kryštalická bezfarebná látka, stredne silná kyselina.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Fosfor SOŠ 2.9574 1067 slov
Fosfor 2.9694 495 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.