referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Síra
Dátum pridania: 02.07.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bobjan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 632
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Síra a uhlík boli jediné dva nekovové prvky, ktoré poznali už starí Gréci a Rimania. V zemskej kôre sa síra vyskytuje voľná aj viazaná v množstve dvakrát väčšom ako uhlík.
V živých organizmoch sa síra vyskytuje vo forme anorganických a organických zlúčenín. Je súčasťou každej bunky tela, pretože sa nachádza v aminokyselinách ( metionín, cystein, cystín ). V tele dospelého človeka je 175 g síry. Pri rozklade organických látok sa uvoľňuje ako plynný sulfán H2S, napr. skazené vajcia.
Pri štúdiu metabolizmu sa zistila rôznorodosť jej zlúčenín, ktoré sa v ľudskom organizme nachádzajú, čo poukazuje na jej význam pre človeka. Tvorí súčasť niektorých vitamínov ( biotín, kyselina lipová, tiamín ), koenzýmu A, heparínu, glutatiónu, lipidov v mozgu a iných tkanivách. Síra je konjugovaná v žlčových kyselinách a na nehémové železo. Ba aj reťazce inzulínu sú navzájom viazané dvoma disulfidovými väzbami. Zlúčeniny síry majú svoju významnú úlohu pri metabolizme tukov. Metabolické štúdie s obéznymi ženami, ktorým bola podávaná potrava s rôznym množstvom bielkovín a energie, poukazujú na to, že metabolizmus síry je úzko spojený s metabolizmom dusíka.
V ľudkom organizme je malé množstvo síry prítomné aj vo forme anorganických sulfidov a sulfátov a to sodných alebo draselných, v krvi a tkanivách. Najmä v moči je prítomná vo forme sulfátov. Získané poznatky o jej metabolizme v ľudskom organizme vedú niektorých fyziológov k predpokladu, že organizmus využíva len síru s oxidačným číslom mínus dva ( HS- ).
Pokiaľ potrava obsahuje dostatok živočíšnych a rastlinných bielkovín, nevyskytuje sa nedostatok síry v organizme. Nadbytočné množstvá organizmus vylúči. Bohatým zdrojom síry sú syry ( 263 mg na 100 g ), strukoviny ( viac ako 200 mg na 100 g ), vajcia ( 195 mg na 100 g ). Zlúčeniny síry nachádzajúce sa v cesnaku siatom, napr. aliín, alicín, alycysteín a iné sa dostávajú do krvi niekoľko minút po použití. Medzi takéto látky patrí aj ajoén, ktorý pôsobí proti malárii a znižuje zrážanlivosť krvi. Ajoén sa viaže na krvné doštičky v miestach naviazania fibrinogénu, čím blokuje jeho spojenie s nimi.
Z uvedeného vyplýva, že síra je pre ľudí esenciálny prvok. Ale niektoré zlúčeniny síry, predovšetkým sufán H2S a oxid siričitý SO2 majú na ľudský organizmus toxické účinky. Do organizmu sa dostávajú inhalovaním kontaminovaného vzduchu. Najvýznamnejším dodávateľom zlúčenín síry do vzduchu sú spaľovne uhlia. Sulfán H2S je prudký nervový jed. Dráždi oči a dýchacie cesty.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Síra SOŠ 2.9471 445 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.