referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Druhy ionizujúceho žiarenia
Dátum pridania: 17.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dodo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 262
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Patrí sem žiarenie alfa, beta, gama a rentgenové žiarenie.žiarenie alfa je tvorené jadrami hélia a je vyžarované jadrami prvkov, ako napr. uran? thorium, radium apod.žiarenie alfa môže byť úplne zastavené už listom papiera alebo tenkou vrstvou našej pokožky.Ale kedˇ sa materiály emitujúce žiarenie alfa dostanu do našeho tela pri vdychnutí, s jedlom alebo pitím, môžu priamo ožiariť vnútorné tkanivá a spôsobiť biologické poškodenie.
žiarenie beta je tvorené elektro´nmi alebo pozitronmi (elektrony s kladný nábojom) a sprevádzajú rôzne premeny rádioaktyvných prvkov.Elektro´ny sú prenikavejšie než alfa častice a môžu preniknúť vrstvou vody o hrúbke 1 až 2 cm.Beta žiarenie môže byť pohltené hliníkovým plechom s hrúbkou niekoľko milimetrov až centimetrov.
Gama žiarenie je foto´nové žiarenie s čiarovým spektrom, vysielané ato´movými jadrami pri rádioaktývnych premenách a dˇalších procesoch.Vdˇaka svojej energii môžu lúče gama preniknúť ľudským telom, ale môžu byť pohltené tlstou stenou betonu alebo olova.Gama žiarenie ionizuje nepriamo, len prostrednictvom nabitých častíc vzniknutých iterakcii gama kvanta s látkou.
Rentgenové žiarenie (označuje sa X) je foto´nové žiarenie zahrnujúce brzdné žiarenie (vznikajúce brzdením nabitých častic v elektrických poliach) a charakteristycké žiarenie (vysielane pri prechode elektronu ato´mového obalu na nižšiu energetickú hladinu).
Neutrony sú nenabité elementárne častice, ktorích zdrojom môže byť napr. štiepenie uranu.Sú neutrálne, preto priamo neionizujú.Priich interakcii s atomami látky môže vzniknúť žiarenie alfa alebo beta, ktoré potom vyvoláva ionizáciu.Neutrony majú vysokú schopnosť prenikať látkou a hmotou byť pohlteným len tlstou vrstvou betonu, vody alebo parafínu.Najlepšie sa odtieni vrstvou vody alebo iného materialu bohatého na vodík, pretože sa účinne spomalujú zrážkami s protonmi - jadrami vodika.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.