referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Kozmetické prípravky s hĺbkovým účinkom
Dátum pridania: 27.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: octopus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 663
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 14.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 23m 50s
Pomalé čítanie: 35m 45s
 
KOZMETICKÉ PRÍPRAVKY S HĹBKOVÝM ÚČINKOM

ÚVOD

Činnosť, označovaná termínom „Kozmetika“, sa zrodila z túžby po kráse, či už v dobe kamennej, alebo kedykoľvek neskôr. Je určená tým, že bola a je túžbou po kráse motivovaná a krása je jej zmyslom a účelom.

V starších dobách sa kozmetika definovala ako umenie uchovať, zlepšiť, získať alebo obnoviť krásu ľudského tela. Bola teda považovaná za umenie. A už samo slovo kozmetika pochádza z gréckeho slova kosmétiké - umenie krášliť. Vo väčšine dnešných odborných publikáciách je však kozmetika definovaná ako veda a nazýva sa kozmetológia. Kozmetika je odbor, v ktorom úzko spolupracujú mnohé prírodovedné a lekárske vedné disciplíny. Popredné a vedúce miesto medzi nimi má dermatológia, pretože koža je nielen hraničný orgán medzi organizmom a vonkajším prostredím, ale má aj z hľadiska medziľudskej komunikácie zvláštne a mimoriadne postavenie.
Významnú úlohu svojou produkciou kozmetických prípravkov pre kozmetickú prax má aj chémia. Pretože najrozšírenejšou, najbežnejšou a pravdepodobne aj najstaršou úlohou v kozmetike je líčenie a užívanie vonných látok, má najdôležitejšie miesto práve výroba týchto látok. A dermatológov potom zaujíma, či tieto výrobky nespôsobujú poškodenie kože alebo iné poškodenie organizmu, či majú z hľadiska ochrany kože priaznivé účinky. Významná je teda účasť dermatológov, pretože koža, jej zloženie a funkcie sú v centre záujmu kozmetológie. K tomu pristupuje ešte biológia, fyziológia, dietetika, mikrobiológia a mnoho ďaľších príbuzných odborov. Zásadný podiel na praktických výsledkoch kozmetológie má chémia a fyzikálna chémia so všetkými svojimi pododbormi. A keď k tomu pripočítame ako samostatnú vedeckú a umeleckú oblasť parfumériu, pochopíme, koľko ľudí sa spolupodiela na tejto činnosti a čo všetko je nutné vedieť, než je možné z profesionálneho hľadiska pristúpiť k ponuke starostlivosti a ku kvalitným kozmetickým prípravkom.


Aký je teda rozdiel medzi kozmetológiou a kozmetikou?


Kozmetológia je veda zahrňujúca biológiu kože, výskum a prípravu kozmetických prípravkov, overovanie ich vlastností a spôsobov použitia.4

Kozmetika je praktická činnosť, pri ktorej buď žena sama, alebo kozmetička v rámci svojej profesie využíva ( alebo by mala využívať ) výsledky kozmetológie k svojmu prospechu, alebo k prospechu svojich klientov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Vlasta Feřteková a kolektív: Kozmetika v teórii a v praxi, Zdravoveda II. vydanie, Internet, Cosmopolitan, Eva, Quo, Elle, Emma, poznámky z vyučovacieho predmetu „ materiály“
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.