referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Drogy - zloženie, rozdelenie, účinky
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Falti
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 022
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 18m 40s
Pomalé čítanie: 28m 0s
 
Drogy tu boli od nepamäti. Každá kultúra mala svojich šamanov, kúzelníkov a medicinmanov, ktorí dokonale poznali ich účinky z prírody. V histórii boli 2 hlavné motívy užívania drog : náboženstvo a medicína. Dnes je však situácia dosť odlišná! Zmeny v spoločnosti a v hodnotovom systéme ľudí na jednej strane a na druhej obrovské zisky z obchodu s drogami viedli k rozšíreniu trhu. Na legálnych drogách najviac profituje výrobca, distribútor a štát (formou spotrebných daní). Na nelegálnych hlavne ilegálne organizácie zabezpečujúce distribúciu a s nimi nepriamo spojený finančný a mocenský aparát, ktorý často siaha prekvapivo vysoko do oficiálnych štátnych štruktúr. Ľudia z výroby, transportu a koncového predaja na ulici (ktorí sú najčastejšie predmetom postihu) dostanú zvyčajne len odrobinky.

Čo rozumieme pod pojmom drogy?
Droga - pod pojmom drogy sa pôvodne rozumeli látky, ktoré sa používali ako liečivá. Dnes sa pod týmto pojmom skrývajú iba určité lieky a opojné jedy ; takto boli nazvané predovšetkým tie, ktoré spôsobujú závislosť. Droga je látka, ktorá po požití určitým spôsobom mení normálne fungovanie organizmu. U nás sa toto slovo používa v užšom význame ako látka, ktorá mení duševný stav (náladu, stav vedomia, psychiku) a na ktorú zväčša vzniká závislosť (návyková látka, psychoaktívna látka, narkotikum, psychotropná látka, omamná látka sú to všetko iba rozdielne názvy pre to isté. Pôvod slova droga je v holandskom slove "droog" , čo v preklade znamená suchý, usušený. Pôvodne to slovo znamenalo surovinu rastlinného alebo živočíšneho pôvodu , ktorá sa používala ako liek.

Zloženie
Veľkú väčšinu látok (okrem konope) tvoria z časti alkaloidy, ktoré spôsobujú psychotropný účinok. Sú to jedovaté dusíkaté latky rastlinného pôvodu, alkalického charakteru a zásaditej povahy. Názov je odvodený od podobnosti s alkáliami, pretože s kyselinami vytvárajú soli a vznikajú z aminokyselín. Obyčajne sa nachádzajú v semenách, listoch, koreňoch i kôre rastlín a to najčastejšie viazané na niektorú organickú kyselinu (napr jablčnú,citrónovú,jantárovú,..) ale i s cukrami a i. Názvy sa odvodzujú od názvu matečnej rastliny a pripája sa prípona –ín. Napr. efedrín je alkaloid Efedry.
Charakteristickou vlastnosťou je ich známa fyziologická účinnosť na živočíšny organizmus. Vo veľkých množstvách pôsobia ako prudké jedy, v malých množstvách ako liečiva s terapeutickým účinkom.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: www.index.sk, www.referaty.sk, www.faktyodrogach.host.com
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.