referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blahoslav
Utorok, 21. marca 2023
Ópium
Dátum pridania: 05.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuzka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 582
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
DROGY

Pôvod slova droga je v holandskom slove „droog“ , čo v preklade znamená suchý, usušený. Pôvodne to slovo znamenalo surovinu rastlinného alebo živočíšneho pôvodu , ktorá sa používala ako liek. Droga je prírodná alebo umelo vyrobená omamná látka, ktorá sa využíva ako liečivo alebo sa zneužíva pri toxikománií. Všetky drogy sú návykové a ich dlhodobé a nadmerné užívanie poškodzuje organizmus a môže spôsobiť smrť. Patrí sem alkohol, prchavé látky, ktoré sa fetujú ( toluén ), a iné organické zlúčeniny, halucinogény. Alkaloidy sú prírodné dusíkaté látky, ktorých základom sú heterocyklické zlúčeniny. Okrem iných sú to látky temer neškodné ako napríklad kakao, čaj, káva, no aj mnohé iné ktoré sa nám v mysli skôr spájajú so slovom drogy. Prastaré indiánske povery hovoria, že sa pomocou nich dá dostať do zázračnej krajiny. Niekedy však z nej už nieto návratu.
Ópium:
Ópium sa používalo k náboženským účelom v Číne a Indočíne. Najčastejšia forma používania je žuvanie. Do surového ópia sa pridávajú latexové látky, ktoré ho zjemňujú. Surové ópium obsahuje asi 20% účinných alkaloidov. Medzi nich patrí morfium 14%, ďalej kodeín 1%, papeverí 0,8%, thebain 1%, narkotín 0,5% a ďalšie. Najúčinnejší a najvyhľadávanejší z týchto alkaloidov je práve morfium. V súčastnej dobe sa morfium používa v lekárstve ako anestetikum alebo je používaný toxikomanmi intraventálne. Dalšie použitie ópia je jeho fajčenie. Pojedanie ópia je rozšírené hlavne u mohamedánov. Z vysušenej, varenej a zhustenej šťavy nezrelej makovice Papaver Somniferum sa získava Rohopium, z ktorého v roku 1803 chemici vytvorili prostriedok proti bolestiam a na narkózu- Morfium. Účinky alkaloidických látok získaných zo šťavy makovíc sú známe už tisícročia, ide najmä o analgetické účinkya o schopnosť navodzovať spánok a eufóriu. V 1889 vytvoril jeden vedec z ópia neskoršiu drogu Heroín. Biely kryštalicky prášok, bez zápachu a s horkou chuťou, Bezprostredne po injektovaní dochádza k silným pocitom, ktoré označujú narkomani ako orgazmus celého tela a ducha. Jedna dávka pôsobí maximálne štyri hodiny. Potom sa junky trápi s trasením, kŕčmi a bolesťami.
V 80-tych rokoch bola populárna vnútrožilová aplikácia ópia, tzv. „kompot“. Poľský patent, domáca výroba. Zo šťavy sa varením a filtráciou odstraňujú latexové látky, čo je pomerne prácne. Legálne sa mak pestuje kvôli látkam využiteľným v lekárstve.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ópium SOŠ 2.9399 1454 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.