referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tamara
Streda, 26. januára 2022
LSD
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: refer
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 427
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 8m 40s
Pomalé čítanie: 13m 0s
 
Vlastnosti LSD

LSD je biela kryštalická látka bez chuti a zápachu, dobre rozpustná vo vode. Štruktúrne molekula LSD vychádza rovnako ako rada ďalších psychedelik z indolového jadra. Príznačné je, že toto jadro zdieľa i s dopaminom a serotoninom, čo sú dôležité mozgové neurotransmitery. Mechanizmus pôsobenia LSD na ľudskú myseľ nebol doteraz uspokojivo vysvetlený. Zistilo sa, že LSD pôsobí mimo iného na 5-OH-T (serotoninové) receptory, v čom zrejme hlavne tkvie jeho efekt. Spôsob jeho pôsobenia na tieto receptory a na sekréciu sarotoninu ešte avšak jednoznačne určený nebol. Zatiaľ existuje len niekoľko ťažko dokázateľných (i vyvrátiteľných) hypotéz.

LSD je látka chemicky pomerne nestabilná a má tendenciu sa rozkladať vplyvom tepla, vzduchu i vody. Spôsob skladovania je preto nutné tejto skutočnosti prispôsobiť.

Polosmrteľná dávka (LD-50) LSD pre človeka nie je presne známa. Jediný prípad smrti predávkovaním nastal po vnútrožilnej aplikácii 320 mg. V ďalšom prípade, kedy došlo k zámene čistého LSD za kokaín, niekoľko ľudí intranasálne požilo okolo 100 mg. Všetci prežili. Pokiaľ by hodnota LD-50 bola okolo 100 mg (ako sa dá predpokladať), znamenalo by to, že smrteľná dávka je 500-1000 krát väčšia než dávka typická, čo z LSD v tomto ohľade činí jednu z najbezpečnejších drog. Fyzické účinky a distribúcie v tele

Medzi merateľné a pozorovateľné účinky LSD patrí mydriáza (rozšírenie zorníc), ľahké zrýchlenie pulzu a krvného tlaku. Obraz EEG sa od normálu líši len ľahko a tieto zmeny nie sú jednoznačné (napríklad rytmus alfa vĺn môže klesnúť alebo aj stúpnuť). Po tom, čo sa LSD dostane do krvi (na spôsobe aplikácie nezáleží - pri podaní per os prechádza všetok LSD do krvného obehu), z nej zase veľmi rýchlo mizne. Na krátku dobu ide prítomnosť LSD vystopovať vo všetkých dôležitých orgánoch (hlavne ale v obličkách). Zvláštne je, že v mozgu je koncentrácia na rozdiel od ostatných orgánov celkom nepatrná (okolo stotiny percenta podanej dávky). Po veľmi krátkej dobe LSD z obehu takmer mizne. Už na samom začiatku psychického pôsobenia je väčšina látky z tela vylúčená. V mozgovom metabolizme teda behom krátkej doby a v minimálnom množstve (rádovo 10-8 g v mozgu prítomných) LSD spôsobí zmeny, ktoré sa prejavujú ešte 10 hodín po aplikácii, bez toho aby už samo dávno bolo prítomné. Na LSD vzniká tolerancia okamžite po aplikácii. Úplne avšak mizne veľmi rýchlo - v rozmedzí 3-7 dní. Do tej doby je účinnosť ďalšej dávky značne znížená.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.