referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Marihuana (Mariška)
Dátum pridania: 19.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Speiman
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 645
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Poživanie drogy zvanej marihuana v súčasnej dobe prekročilo už aj politický rámec a členmi pomyselného marihuanového klubu sa stávajú aj osobnosti z radou amerických prezidentov, lordi a členovia britského parlamentu a marihuanou "skúškou" celkom iste prešlo už aj zopar členov parlamentu slovenského. To je dôkazom, že marihuana pomaly stráca punc tabu a stáva sa takpovediac bežnou spoločenskou kratochvíľou.
Konope - pôvodne priemyselná rastlina, je najrozšírenejšou psychotropnou rastlinou na svete. V bývalom Československu sa konope na priemyselné účely pestovalo v hojnom množstve. Prvé zmienky o zneužívaní sa objavujú v 30-tych rokoch, pokračujú rokmi šesťdesiatymi a končia ruskou inváziov. Slovenskí záhradkári však vo svojej produkcii pokračujú až do dnešných dní. Najväčší význam z hľadiska psychoaktívnych účinkov v konope majú látky zvané kannabionidy. Najvýznamnejšou je tetrahydrokannabinol THC - hlavná psychotropná zložka marihuany. Vyskytuje sa takmer vo všetkých odrodách, od stopového množstva až po 95% podiel všetkých obsiahnutých kannabiondov. Na charaktere jednotlivých druhov sa podieľajú aj ďalšie obsiahnuté látky, ktoré sa líšia chemickými vzorcami aj účinkami. Konope patrí do zvláštnej čelade Cannabiaceae rovnako ako aj chmel. V súčastnosti sa uvádzajú tri druhy konope: konope siate (Canabis sativa) sa v teplejších oblastiach, a aj u nás pestovalo ako textilná rastlina, konope indické (Canabis indica) má vysoko omamné účinky a preto sa pestuje prevažne ku konzumácii, konope divé (Canabis ruderalis) nemá takmer žiadne omamné účinky. Z prvých dvoch druhov boli vyšľachtené mnohé variácie rôzne bohaté na obsah THC. Samčie rastliny sú vzrastom menšie a štíhlejšie, samičie rastliny rastliny bývajú urastenejšie, majú viacej listov a dozrievajú z pravidla o 4 až 6 týždňov neskôr ako samčie. V súčastnosti už aj u nás mnoho pestovateľov volí variantu domáceho pestovania pod lampou, v snahe vyhnuť sa tak trestným postihom súvisiacim s pestovaním konope.
Najčastejším spôsobom uživania marihuany je fajčenie a ústna konzumácia v podobe koláčikov či mlieka. Oba spôsoby sa líšia najmä dĺžkou doby, po ktorej začne THC účinkovať. Pri fajčení je to 5 až 15 min. podľa sily konkrétnej odrody, pri ústnej konzumácii sa účinky dostavujú zhruba po 60-tich minútach po požití. Z hľadiska kategorizácie je konope považované za ľahkú drogu, pričom fyzická návykovosť je úplne zanedbatelná. Iné je to už s návykovosťou psychickou, ktorej miera je veľmi indviduálna.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.