referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iveta
Piatok, 27. mája 2022
Minerálne látky a stopové prvky
Dátum pridania: 29.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: somebody8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 967
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 19m 40s
Pomalé čítanie: 29m 30s
 
1. Cieľ: Každý človek na tomto svete sa chce dožiť vysokého veku, ale popritom venuje len minimálnu pozornosť svojej životospráve.
K stopercentnému chodu nášho tela potrebujeme okolo 90 látok, z toho 60 minerálov. O zdravie sa treba dlhodobo starať. V dnešnom svete však ani správny spôsob života a stravovania nemusí stačiť. Minerálne látky, stopové prvky a ostatné živiny potrebujeme stále viac, ale v dnešných potravinách je ich vďaka hnojeniu stále menej. Hnojenie ničí pôdne baktérie, preto dnes minerály a stopové prvky v pôde chýbajú. Pôdne baktérie vylučujú látky, ktoré uvoľňujú minerály a stopové prvky vo forme iónov. Tie sú prijaté korenným systémom rastlín a dostávajú sa potravinovým reťazcom k ľuďom. Ak baktérie chýbajú, je narušený tento reťazec a nedostatok minerálov sa prejaví na našom zdraví.
Cieľom mojej práce je upozorniť na dôležitosť a nevyhnutnosť minerálnych látok a stopových prvkov. Je v záujme každeho z nás, aby sme žili zdravo a vyrovnane, k čomu vo veľkej miere prispievajú práve minerály.


2. Úvod: Všeobecné poznatky o minerálnych látkach
Minerálne látky sú anorganické látky obsiahnuté v tele len v malých množstvách. Celkovo tvoria 3-4 percentá telesnej váhy. Viac než 60 rôznych minerálov v tele sa skladá z 22 dôležitých prvkov. Podľa množstva, v ktorom sa jednotlivé prvky v organizme nachádzajú, môžeme minerály rozdeliť na makroelementy a mikroelementy.Makroelementov je v tele podstatne viac a0 ich príjem meriame v mg. Patrí sem vápnik, horčík, chlór, fosfor, draslík, sodík a síra. Ostatných 15 sú mikroelementy ( stopové prvky), pretože ich množstvo, ktoré človek denne potrebuje k udržiavaniu dobrého zdravia je nepatrné. Obvykle sa udáva v mcg (mikrogramoch). Patria sem železo, meď, zinok, jód, selén, mangán, fluór, chróm, molybdén, kobalt a ďalšie.
Minerálne látky majú v organizme trojakú úlohu:
1, Sú súčasťou kostí a zubov. Dodávajú kostre pevnosť a pružnosť. Do tejto kategórie patrí vápnik, fosfor, horčík.
2, Ako nerozpustné soli pomáhajú kontrolovať zloženie telesných tekutín a buniek. Je to sodík a chlór v tekutinách mimo bunky, draslík, horčík a fosfor vo vnútri buniek.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.