referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Tuky - lipidy (základné údaje a zaujímavosti)
Dátum pridania: 22.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katush
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 030
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Tuky, maslá, margaríny...

Tuky z potravy vylúčiť nemožno, treba sa však správne rozhodnúť pre množstvo a druh.
Sú základnou kaloriférnou živinou, čo znamená, že ich spaľovaním vznikaá najviac energie, okrem toho sú v nich rozpustené dôležité vitamíny A, D, E, K, teda ich jednoznačne potrebujeme pre život. Podľa odborníkov by mali hradiť energiu na 30 percent. Na Slovensku je toto číslo vyššie o osem percent.
Ktoré sú tie správne tuky?
Podľa údajov z roku 1989 predstavovali u nás vtedy až tri štvrtiny z celkovej spotreby tukov tuky živočíšne. V súčastnosti to už je len 55 percent. V rokoch 1980 - 1989 spotreboval priemerne jeden náš obyvateľ 6 až 7 kg masla, dnes je to len 2,7 kg. Viac ako o polovicu sa znížila aj spotreba bravčovej masti. Naproti tomu výrazne stúpla spotreba rastlinných tukov a olejov, z 10,9 na dnešných 18,3 kg. Tento ternd je jednoznačne správny, živočíšne tuky síce netreba úplne vylúčiť, zato rastlinné sú nepochybne zdravšie. Podľa analýz svetových odborníkov práve zmeny v štruktúre konzumovaných tukov sú faktorom, ktorý v rozhodujúcej miere prispel k polkesu úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia.
Súčasné poznatky o tukoch siahajú až na úroveň ich základných stavebných jednotiek – mastných kyselín. Rozlišujeme nasýtené, mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Nasýtené sú zo zdravotného hľadiska najnebezpečnejšie, ďalšie dve naopak zohrávajú dôležitú úlohu v prevencii niektorých chorôb. Zdrojom nasýtených kyselín sú predovšetkým živočíšne tuky. Aj v rastlinných sú však zastúpené zastúpebé včetky tri druhy spomínaných mastných kyselín. V čom sa jednotlivé mastné kyseliny nachádzajú?
• Nasýtené mastné kyseliny – neobsahujú dvojité väzby, spôsobujú vzostup hladín zlého LDL – chlesterolu, a tým zvyšujú riziko chorôb srdca a ciev. Niektoré štúdie poukazujú na ich súvislosť s niektorými typmi rakoviny, zistil sa ich nepriaznivý vplyv na priebeh cukrovky. Ich najbohatším zdrojom sú živočíšne tuky – bravčová masť a maslo, nemalé množstvo ich však dodávame do organizmu v skrytej forme – v mliečnych a údenárskych výrobkoch, syre, mäse, tukovom pečive, a sladkostiach.
• Mononenasýtené mastné kyseliny – obsahujú jednu dvojitú väzbu, znižujú riziko srdcových ochorení. Novšie štúdie dokumentujú ich priaznivý vplyv na pacientov s cukrovkou. Ich najväčším zdrojom je repkový a olivový olej, ale aj niektoré nátierkové tuky – Rama, Perla, Easy, Sága top s vlákninou.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.