referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Piatok, 21. februára 2020
Život v lese
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 684
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Naprieč severnými územiami Európy, Ázie a Severnej Ameriky sa tiahne husté pásmo večne zeleného lesa. Rastú tu blízko seba vysoké ihličnany, napr. borovica, jedľa a smrek, a keďže ich konáre sú husto porastené ihličím, bránia prenikaniu svetla, a tak pod nimi rastie len málo rastlín. Ďalšie druhy vegetácie možno nájsť len na čistinách alebo pri riekach a jazerách. Zimy sú v severských lesoch dlhé a veľmi studené a zem je tu ukrytá hlboko pod snehom až šesť mesiacov do roka. Aby stromy vydržali ľadovú zimu, musia byť otužilé. Namiesto listov majú tvrdé, voskovité ihličie a ich konáre sa zvažujú nadol, takže po nich sneh ľahko skĺzne.
Vo všetkých severských lesoch žijú tie isté typy zvierat, ktoré sa prispôsobili tvrdým podmienkam a zmenám pri striedaní sa ročných období. Mnohé z nich cez zimu spia zimným spánkom alebo sa sťahujú do teplejších oblastí s dostatkom potravy. Zvieratá, ktoré nehibernujú, si cez teplé letné mesiace zhromažďujú zásoby potravy, čím sa živia v zime. Mnohé z nich majú srsť, ktorá v zime zbelie, a tak im pomáha maskovať sa na snehu.
Les sa zdá byť tmavým, tichým miestom, kde sa toho veľa nedeje, ale na jar a na jeseň ožíva.
Počas týždňov krátkeho lesa sa hlboko v borovicových lesoch Severnej Ameriky zvieratá zhromažďujú pri rieke, aby sa tu nakŕmili, napojili a vybudovali si hniezda či iné domovy. Malé vtáky a zvieratká zbierajú zo stromov semená, bobry usilovne pracujú na stavbe hrádzí, zatiaľ čo väčšie zvieratá si vyhľadávajú potravu, ktorá im pomôže prežiť zimu. Jediný strom poskytuje potravu, úkryt a lovecký revír úžasnému množstvu rozmanitých zvierat. V dutinách kmeňa spávajú sovy a veverice, v konároch hniezdia vtáky, v puklinách kôry sa schovávajú pavúky a v lístí žijú stovky druhov hmyzu. Strom a jeho obyvatelia tvoria potravinový reťazec. Strom vyživuje voda a nerastné látky v pôde, ako aj slnečné svetlo, jeho listy, kvety, plody, ba dokonca aj samo drevo žerú zástupcovia hmyzu, vtákov a malých cicavcov, ktoré na strome žijú. Tieto tvory sú zas požierané väčšími zvieratami, ktoré nakoniec umierajú a rozložia sa do pôdy. Teda strom je akýmsi samostatným miniatúrnym svetom.
Život opadavého listnatého stromu, napr. duba, sa riadi podľa ročného cyklu. Na jar a v lete tu panuje horúčkovitá aktivita. vtáky hodujú na množstve hmyzu, ktorý sa kŕmi novými listami. Potom nasleduje pokojnejšie obdobie jesene a zimy. Strom stráca svoje lístie a zvieratá sú menej pohyblivé.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.