referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Hromadné odpady
Dátum pridania: 06.08.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zuzana.Z.
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 312
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Hromadné odpady
Jedným z najrozšírenejších ekologických problémov Zeme, ktorý sa týka všetkých krajín, je odstraňovanie veľkého množstva odpadov rôznych skupenstiev a pôvodu. Odpad vzníká pri každej ľudskej činnosti a delíme ho na základné skupiny a to: kvapalné, tuhé a plynné.
Tuhé odpady.
Tuhé odpady sú najrozšírenejšou skupinou odpadov a pri ich vzniku je aj najvatší problém z ich likvidáciou.Môžu sa odstraňovať rôznymi spôsobmi, napríklad sa ukladajú na skládke, môžu sa spaľovať v špeciálnych spaľovniach, alebo ukladať do mora ako rádioaktívne odpady. Mnohé štáty sa usilujú odpad aj recyklovať.
Recyklovanie a spracovanie odpadu
Spracovanie odpadu je definované ako proces odstraňovania materiálov a ich príprava na recyklovanie. Recyklovanie je zber, triedenie, čistenie a opatovné spracovanie takto získaného materiálu za účelom jeho premeny na nový materiál, s ktorým možno obchodovať. Medzi bežné recyklovateľné materiály patrí hliník, sklo, papier a plasty.
Recyklácia plastov:
Plastový odpad sa delí na dve veľké kategorie: priemyselný plastový odpad a spotrebný plastový odpad. V súčasnosti sa bežne používajú tri metody recyklovania plastov:1.) mechanické 2.) recyklovanie východiskového produktu.3.) chemické recyklovanie.
Pri recyklácií plastov existuje niekoľko technických a ekonomických problémov.Tieto problémy patria do dvoch kategérií: a.) identifikácia, oddelenie, triedenie a zber v centrálnych staniciach .b.) hospodárnosť regenerácie plastov.Problémom je, že recyklovanie plastového odpadu nie je vždy ekonomicky výhodné a problematické je aj jeho triedenie.
Spaľovanie
Pod spaľovaním odpadu sa rozumie hromadné spaľovanie odpadu v jednej komore, v ktorej odpad úplne zhorí.V modernej spaľovni sa spáli 10-50 ton odpadu za hodinu. Spaľovaním sa zmenší objem odpadu až o 90%. Odpad sa najprv dopraví do zbernej jamy, potom do spaľovacej komory, čím sa zvyšuje účinnosť spaľovania.Hlavnými vedľajšími produktmi spaľovania sú popol a popolček. Popol sa odváža na skládku odpadu a niekdy sa z neho pomocou magnetu odstraňuje železo. Popolček obsahuje veľmi toxické chemické látky, vrátane dioxínov, furánov a ťažkých kovov. Dioxíny sa tvoria pri ochladzovaní spalín pri teplotách 250- 400°C. Spaľovňa môže vypúšťať do vzduchu 27 rôznych ťažkých kovov, všetkých 210 známych druhov dioxínov a furánov, ako aj až 400 rôznych organických zlúčenín. Prvým krokom pri regulácií emisií je minimalizácia tvorby emisií v spaľovni.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: internet
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.