referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Streda, 8. decembra 2021
Ozón
Dátum pridania: 19.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Frenk
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 487
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Ozón je modifikácia kyslíka, ktorá sa skladá z trojatómových molekúl O3. Tvorí pomerne malú zložku atmosféry a vyskytuje sa v rozličných koncentráciách v priestore medzi hladinou mora a výškou 60 km nad morom. V troposfére je ozón považovaný za škodlivé znečistenie a tvorí hlavnú zložku mestského smogu. Automobily, elektrárne a továrne emitujú znečisťujúce látky, ktoré vytvárajú prízemný ozón. Ak koncentrácia ozónu v prízemnej vrstve prekročí prípustnú hodnotu dochádza k poškodeniu ľudského zdravia a vegetácie.
Väčšina ozónu je vo vrstve zvanej stratosféra, ktorá siaha od 10 – 15 km nad povrchom zemegule.

Ozónosféra
Vo výške 20 – 25 km nad zemským povrchom tvorí ozón ozónosféru. Absorbuje a filtruje krátkovlnné ultrafialové žiarenie UV-B. Väčšie množstvo UV-B žiarenia zapríčiňuje rakovinu kože, spôsobuje šedý zákal, narušuje imunitný systém a poškodzuje poľnohospodárske plodiny, hlavne obilniny, sóju a fazuľu. U citlivých rastlín dochádza k spomaleniu rastu pretože nie sú schopné fotosyntézy a následne dochádza k zníženiu úrodnosti. UV-B žiarenie je dostatočne silné na to, aby rozbilo väzby medzi uhlíkom a inými atómami, čo robí UV-B žiarenie smrtiacim pre všetky formy života. Najviac sú ohrozené vodné ekosystémy, hlavne pobrežná fauna a flóra, živočíchy a rastliny žijúce v ústiach a lagúnach, drobné vodné organizmy, zooplanktón, larvy a mladé vývojové štádia rýb.
V poslednom období sa počas neskorej jari a v lete vytvárajú na južnej pologuli nad Austráliou a Novým Zélandom ozónové diery. Na vine sú umelo vyrábané plyny označované ako CFC / Clorine fluorine carbonates /, ktoré sa používajú v klimatizačných zariadeniach, chladničkách, aerosoloch, hasiacich prístrojoch, syntetických farbách a riedidlách. Jedna molekula chlóru alebo brómu môže zničiť až 100 000 ozónových molekúl.
V súčasnosti mnoho štátov uzatvorilo medzinárodné dohody zamerané na ochranu ozónovej vrstvy. Ide o postupné vyraďovanie zlúčenín s dlhou životnosťou, metylchlorformu, CFC, halónov, chloridu uhličitého a hľadanie nových technických možností.

Fyzikálne vlastnosti
Ozón je vysokotoxický bezfarebný plyn s bodom topenia - 193 C a bodom varu – 112 C. v hrubších vrstvách má modré sfarbenie. Prezrádza ho charakteristický cesnakový zápach podľa ktorého bol aj pomenovaný / gréc. ozein – páchnuť /. V kvapalnom stave má tmavofialovomodrú farbu. Vo vode sa rozpúšťa lepšie ako obyčajný kyslík.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Malá encyklopédia chémie, Všeobecná a anorganická chémia / Gažo a kol./, Guinnessová encyklopédia
Podobné referáty
Ozón SOŠ 2.9014 471 slov
Ozón SOŠ 2.9438 670 slov
Ozón GYM 2.9262 396 slov
Ozón 2.9782 693 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.