referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Znečisťovanie
Dátum pridania: 13.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: qwertzuiop
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 373
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Ropa na morských plážach, automobilové výfukové plyny, emisie z tovární a elektrární, smeti a mnoho ďalších odpadových produktov, to všetko sú znečisťujúce látky. Znehodnocujú životné prostredie, nepriaznivo vplývajú na zdravie ľudí, ubližujú zvieratám i rastlinám. Tieto odpadové zložky sú nežiadúcim dôsledkom moderného spôsobu života. Samotné znečisťovanie nie je síce ničím novým- už v minulom storočí továrne vypúšťali do ovzdušia obrovské oblaky jedovatého dymu. Lenže dnes je priemyselných závodov oveľa viac a omnoho širšia je aj škála znečisťujúcich látok. Pred znečistením nezostal ochránený ani jediný kút našej Zeme. Vedci ešte stále nezistili všetko o znečisťovaní, ale už vieme dosť o tom, ako ho možno regulovať: napr. dá sa znížiť napríklad opätovným spracovaním odpadu či využívaním materiálov, ktoré sa v pôde rozkladajú pôsobením mikroorganizmov.
Znečisťovanie atmosféry- Ozón je forma kyslíka. Nachádza sa v atmosfére vysoko nad zemským povrchom, kde vytvára ochrannú vrstvu pohlcujúce škodlivé ultrafialové žiarenie Slnka, ktoré môže vyvolať u človeka rakovinu kože. Túto ozónovú vrstvu však narúšajú chemické látky freóny, ktoré sa používajú napríklad v chladničkách a sprejoch. Nad Arktídou a Antarktídou objavili vedci dokonca diery v ozónovej vrstve.
Ekologické havárie- Okrem každodenného znečisťovania dochádza občas aj k nečakanému, náhodnému úniku znečisťujúcich látok, napríklad keď z tankera vytečie ropa a vytvorí na hladine oceánu obrovskú škvrnu. Takéto znečistenie zapríčiňuje úhyn miliónov rýb a morských vtákov. Kyslý dážď- Automobilové výfukové plyny obsahujú oxidy dusíka. Pri spaľovaní uhlia v tepelných elektrárňach sa uvoľňuje oxid siričitý. Keď tieto dve zlúčeniny zareagujú s vodou v ovzduší, premenia ju na slabé kyseliny, ktoré potom padajú na zem v podobe kyslého dažďa. Kyslý dážď poškodzuje stromy, zažiera sa do budov a hubí život v riekach. Dnes už dokážeme znížiť množstvo oxidu siričitého vypúšťaného z tepelných elektrární, no príslušné zariadenie je veľmi drahé. Znečisťovanie dopravou- Výfuky autobusov, osobných i nákladných áut chŕlia do ovzdušia olovo, oxid uhoľnatý, oxid uhličitý a oxidy dusíka, ktoré spôsobujú fotochemický smog a kyslý dážď. Množstvo niektorých škodlivín možno znížiť katalyzátormi pripevnenými na výfuk vozidiel. Skládky odpadu- V mnohých častiach sveta ľudia zakopávajú do zeme toxické chemické látky a iné nebezpečné odpadové produkty. Tie potom presahujú do pôdy i do vody a ničia v nich život.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Svet vedy a techniky
Podobné referáty
Znečisťovanie SOŠ 2.9603 506 slov
Znečisťovanie SOŠ 2.9684 286 slov
Znečisťovanie SOŠ 2.9591 383 slov
Znečistovanie SOŠ 2.9342 6506 slov
Znečisťovanie SOŠ 2.9938 506 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.