referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Charakteristika odpadov
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bafko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 980
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Každé mesto má svoje továrne, elektráne, smetiská a čistiarne odpadových vôd. Sú súčasťou nášho života, umožňujú nám žiť na určitej úrovni, v prepychu a pohodlí, ktoré považujeme za samozrejmé. Na Zemi sú však tisíce a tisíce takýchto miest. Súčasné spoločnosť sa denne zbavuje nekonečného množstva rôznych obalov, prepraviek, starého nábytku, áut, strojov. Časť predmeto po zakopaní do zeme zhnie, no niektoré, najmä umelé hmoty, nie. Ak sa nenájde prostriedok na ich likvidáciu, budú sa zhromažďovať v čoraz väčšom množstve a znečistia planétu na stovky rokov...

ĽUDIA A ODPAD OD ÚSVITU DEJÍN
Asi najstaršia zachovaná skládka na svete leží pri francúzskom meste Solutré. Pred asi 40000 rokmi sa v okolí utáborili pravekí lovci. Pasienky tu končia stŕmym zrázom, pod ktorým sa našla rozsiahla, až 2 a pol metra hrubá vrstva kostí divokých zvierat. Ležia tu pozostatky asi 100 000 zvierat, čo je asi ročná spotreba potravín priemerného okresného mesta. Každý živý organizmus niečo prijíma a zbytky vylučuje. Odpad je prirodzená vec, ktorá v prírode tvorí súčasť cyklu života. Spočiatku ľudia odhadzovali odpad, kde sa im zachcelo. Bolo ich oveľa menej a nevyrábali nič trvanlivejšieho ako sama príroda. Zmena nastala, keď sa ľudia začali sťahovať do miest. Prebytky a zbytky sa stále viac hromadili na jednom mieste, výroba bola stále väčšia a väčšia. Skládky vznikli ako prirodzený dôsledok vývoja. Pokiaľ fungoval prirodzený rozklad, príroda upratovala sama. Kolaps prišiel v 60 rokoch 20. storočia. Produkcia odpadov začala prudko rásť. Príčinov bol hlavne vzostup priemyselnej výroby, rozširovanie miest a masové používanie plastov.Napríklad PVC (polyvinylchlorid) sa používa na výrobu vodovzdorných potrubí, tašiek, vreciek, prišiplášťov, záhradných hadíc.. Polyetylén slúži na výrobu plastových smetiakov, plastových fliaš a iných potravinových obalov. Z polystyrénu sú jednorázové misky, poháriky, obaly.. Nylon sa používa na výrobu odevov, kobercov, rybárskych sietí a tak ďalej. A čo spravíme, keď nám tieto veci prestanú slúžiť? Načo nám sú prázdne nezálohované flaše? No, vyhodíme ich!
Prírodné materiály ako drevo sú biologicky rozložiteľné. Keď ich vyhodíme, zhnijú. Väčšina syntetických materiálov ako napr. vyššie uvedené plasty, znečisťujú prírodu, lebo sa rozkladajú dlhé roky.. Pre porovnanie, v roku 1950 pripadalo na jedného človeka 0,5mł odpadkov. Po dvaciatich rokoch už trikrát toľko (1,5mł odpadkov na človeka).
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.