referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Obnoviteľná energia
Dátum pridania: 21.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mkubiatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 813
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.4
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 12m 20s
Pomalé čítanie: 18m 30s
 
Hojný a lacný zdroj energie je jednou z kritických požiadaviek ekonomického vývoja. V skutočnosti, počas celej histórie, otázky nezávislosti, bohatstva, rovnosti prežitia alebo úpadku ľudskej spoločnosti boli závislé na prístupe k zdrojom energie. Dnes sa vedú diskusie o výhodách a nevýhodách rozličných zdrojov energie: fosílnych palív, jadrových, solárnych a iných druhoch obnoviteľnej energie. Stále viac sú tieto diskusie ovplyvňované používaním týchto zdrojov energie a ich stupeň spotreby má závažný vplyv na lokálne aj svetové životné prostredie.

Farmy na solárnu energiu Slnečné žiarenie môže byť zachytené buď pre použitie na výrobu tepla alebo na výrobu elektriny. Fotogalvanické články poskytujú produkciu 1-2 kWh/m2 za deň s výkonnosťou nepresahajúcou 12 %. Zavedenie solárnej energie vyžaduje veľké priestory kvôli panelom. Svetová banka odhaduje, že ak všetka energia bude pochádzať z tohto zdroja, tak v regióne, kde slnečné žiarenie bude dosahovať hodnotu 2000 kWh/m2 za rok, bude potrebné zastavať takú plochu, ako majú v súčasnosti svetové bavlníkové polia. Použitie vetra na zabránanie kontaminácie Veterná energia môže byť použitá a prevedená do mechanickej alebo elektrickej energie. Aby bola veterná energia zisková je potrebné, aby rýchlosť vetra bola viac ako 5m/s vo výške 10 m. 200 kWh veterná turbína môže produkovať okolo 400 000 kWh/rok, pritom sa vyhneme spáleniu 120 až 200 tonám uhlia a tým chránime atmosféru pred tisíckami ton škodlivín ako sú SO2, NOx ...
Energia riek Energia, ktorú je možné získať z riek závisí od toku, rýchlosti a spádu. To všetko je potrebné, aby turbíny hnali elektrický generátor. Hydraulické projekty majú značný dopad na prostredie, keď zaplavujú úrodné oblasti a často nútia ľudí migrovať. Na druhej strane, malé vodopády poskytujú viac praktické a ekonomicky výhodné možnosti vyrábania energie. Oni sú viac užitočnejšie ako premena pary vo veľkých energetických staniciach.
Energia z mikróbov Jeden z hlavných zdrojov bioplynu je anaeróbny rozklad živočíšnych exkrementov a rastlinných zvyškov. Každý kilogram kravského hnoja môže produkovať viac ako 1m3/deň bioplynu, alebo energiu na uvarenie troch jedál pre jednu rodinu. Kurací hnoj produkuje 1/10. Rozklad organického materiálu zanecháva odpad, ktorý má vysokú hodnotu ako priemyselné hnojivo.
Teplo Zeme Teplota zemského jadra je okolo 5 000 oC. Časť tejto obrovskej energie dosiahne zemskú kôru.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: UNESCO, 1993: Renewable energy. Centre UNESCO de Catalunya, Barcelona, 8 s., SCHÖNWIESNER, R., PROSNAN, J., 2003: Svet hľadá nové zdroje a pohony v doprave. Trend, 46: 20 – 26
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.