referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vieroslava
Štvrtok, 30. marca 2023
Odpad
Dátum pridania: 16.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: erbus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 048
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 13m 0s
Pomalé čítanie: 19m 30s
 
Čo s odpadom. ...táto otázka trápi každého enviromentalistu na našej planéte. Mnoho ľudí si to neuvedomuje, ale odpad predstavuje vážnu hrozbu pre ďalší vývoj našej civilizácie. Väčšina považuje odpad ako problém len pred ich blokom alebo domom. Keď odpad odvezú, prestáva existovať. Skutočnosť je ale iná. Vysoko konzumný spôsob nášho života sa odráža na hromadení odpadu, ktorý potom vytvára problémy s jeho uskladnením. Mojou úlohou je poukázať na nedostatky v našej spoločnosti, ktoré dovoľujú odpadu hromadiť sa a robiť čoraz väčšiu a väčšiu škvrnu na tvári našej Zeme. II. JADRO

1. METODIKA PRÁCE:

Bol september 2002, keď sme sa s pani profesorkou začali pripravovať tému na nový ročník Stredoškolskej odbornej činnosti. Po rôznych nápadoch sa mi zapáčila myšlienka napísať o odpadoch. O ich výrobe, predaji a zneškodňovaní.

2. TEORETICKÉ VÝCHODISKÁ:

A. Čo je to odpad?
Odpadom nazývame niečo, čo sa nám už zdá nepotrebné, nechcené. To je prenáhlený úsudok ! Jeho opätovné využitie môže ušetriť prírodné zdroje, energiu, znečistenie, naše peniaze. Koľko a akého odpadu máme
Množstvo odpadov v priemyselných krajinách neustále narastá. Na jedného obyvateľa SR tak pripadá asi 315 kg TKO za rok. Odpad delíme na:
- Komunálny - odpad z domácností, z podnikov, ak je podobného zloženia ako domáci, smeti z ulíc, objemný odpad a odpad mestskej zelene. Z celkového množstva komunálnych odpadov v SR vzniká 75 % doma u obyvateľov a asi 25 % tvorí odpad z obcí podobný domovému, vznikajúci v podnikateľskej sfére. - Priemyselný - odpady z priemyselných tovární, podnikov, napr. rôzne haldy. (Žiar nad Hronom)
- Nebezpečný - ktoré môžu spôsobiť škody na životnom prostredí a ľudskom zdraví, môžu sa nachádzať aj v priemyselných aj v komunálnych odpadoch, napr. ortuťové výbojky a žiarivky, akumulátory, kal z galvanovní s obsahom kyanidov atď. Z čoho sa skladá domáci odpad ?
(Zloženie TKO v Košiciach podľa váhy, TU Košice 1995)
Papier 20 % - nadmerné používanie papiera prispieva k úbytku lesov vo svete, znásobovaniu zásahov do lesných ekosystémov. Sklo 8 - 12 % - dá sa dobre recyklovať. Napriek tomu len asi 1 z 20-tich fliaš v SR je dnes recyklovaná. Výroba nového skla vyžaduje väčšie množstvo energie a zvýšenú ťažbu neobnoviteľného zdroja. Organické látky (bioodpad) 44,5 % - státisíce ton zeleninových a ovocných šupiek, záhradného odpadu, zelene, zbytkov jedál sú každoročne vyhadzované do smetia.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Braun, Ch.: Odpad. Viedeň, Arge 1992, Hegyi, L.: Zem nie je na jedno použitie. Púchov, Zelená linka 1999, Hradecká, H. a kol.: Ekologická výchova odpadového hospodárstva. Praha, Agentúra Koniklec 1996, Spoločnosť priateľov Zeme: brožúrka Odpady, propagačné materiály
Súvisiace linky
Podobné referáty
Odpad 2.9653 4360 slov
Odpad 2.9762 489 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.