referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Námorné ropné katastrofy
Dátum pridania: 04.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: carlos
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 116
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 13m 40s
Pomalé čítanie: 20m 30s
 
Ropa na morských plážach, automobilové výfukové plyny, emisie z tovární a elektrární, odpadu a mnoho ďalších odpadov. Znečisťovaniu nezostal ušetrený žiadny kúsok našej Zeme nech na pevnine, v ovzduší alebo na mori. Znečisťovanie a iná devastácia životného prostredia sprevádzali ľudstvo od samého vzniku civilizácie Problémy v oblasti životného prostredia sa veľmi rýchlo prehĺbili po 2. svetovej vojne vďaka prudkému rozvoju hospodárstva.
Z pomedzi všetkých druhov znečisťovania prírody má na tomto probléme výrazný podiel aj znečisťovanie morí. Najčastejšie dochádza ku znečisťovaniu mori pri úniku ropných látok pri námorných katastrofách.

ROPNÉ ZNEČISTENIE...

Ropa je zmes nízkomolekulárnych a vysokomolekulárnych uhľovodíkov, z ktorých sa destiláciou dostáva petroléter, benzín, petrolej a plynový olej. Zostáva mazut, ktorý sa používa na vytápanie kotlov. Máloktorá ekologická katastrofa má tak dramatická priebeh ako rozsiahle úniky ropy do mora. Pretože hlavné zdroje ropy ležia mimo ťažiska priemyselnej výroby, dopravuje sa potrubím alebo cisternovými loďami (tankermy). Podľa odhadov odborníkov uniká pri normálnom používaní lodí a pri čistení nádrží do mora 33 tisíc ton ročne. To je už množstvo, ktoré je pre morské organizmy obrovskou záťažou. Ďalšie ropné znečistenie prináša aj samotná ťažba.

Znečistenie morí ropnými látkami nie je vôbec výnimočné. Až 2/3 povrchu svetového oceánu je pokrytá tenkou vrstvou ropy, pretože k zamorovaniu ropou prichádza denne. Spôsobuje vyhubenie celých kolónií rýb a vtákov, ničenie celých pobreží. Nafta zamoruje potravu a otravuje každého živočícha kto ju zje. Vtákom nasakuje perie ropou, znemožňuje im lietať i žiť.

K znečisťovaniu dochádza stroskotávaním stále väčších supertankerov s obrovskými nádržami. Časté havárie obrovských tankerov sú spôsobené niekoľkými okolnosťami. Supertankery sú príliš ťažkopádne a majú veľmi dlhú brzdnú dráhu, a tak stroskotávajú ľahšie než menšie lode. Až do päťdesiatich rokov boli cisternové lode či tankery neveľkých rozmerov, a tak ich stroskotanie nemohlo príliš ohroziť morské organizmy. Nádrže tankerov sú vymývané na šírom mori a všetky nečistoty sú doň vyplavované. Zodpovednosť a zdravý úsudok chýba kapitánom lodí, ktorý jednajú aj proti zákonom pod vplyvom vlastnej ziskuchtivosti a hlúposti. Avšak všetci ich prácu finančne podporujeme. Znečistenie samotnou dopravou predstavuje 28%. Zvyšných 72% pochádza z nezákonných a neohľaduplných návykov a činov aj pánov kapitánov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.