referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Pondelok, 29. novembra 2021
Príklady následkov introdukcie
Dátum pridania: 08.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: amatheur
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 638
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Statkári na karibských ostrovoch zápasili s potkanmi počas 18.a 19. storočia. Zavlečený potkan tmavý, ktorý sa tu pravdepodobne vylodil z obchodných plavidiel v 17. storočí, sa stal vážnym škodcom ničiacich každoročne obrovskú časť úrody cukrovej trstiny. Osadníci vzápätí na ostrovoch vysadili rozličné predátory, napríklad domáce mačky v márnej nádeji že počet potkanov znížnia.
V roku 1872 bolo na majetku na jamajke vypustených deväť mungov indických a títo mungovia v priebehu pár mesiacov spôsobili domácej populácii potkanov značné straty. Ostatných pestovateľov trstiny vrátane tých na tichomorských ostrovoch tento úspech povzbudil a zvolili rovnaký postup. Na prelome storočí už boli na väčšine ostrovov v Karibskom mori a na Havajských ostrovoch prekvitajúce populácie mungov a farmári sa mohli tešiť z prakticky nedotknutej úrody. Hojnosť potravy a žiadny prirodzený nepriatelia, ktorí by redukovali ich početnosť, spôsobili, že populácia mungov sa začala prudko rozširovať.
Vďaka šikovnosti pri plienení hniezd sa z mungov vyvinuli takisto škodce. Pôvodné druhy vtákov a plazov, ktoré neboli schopné ubrániť seba a ani svoje mláďatá proti neustálim útokom mungov, boli zabíjané vo veľkom množstve.
Na niektorých ostrovoch tak postupne zmizli celé druhy: z vtákov tajfúnnik a víchrovník na havajskom ostrove Molokai; kuvik králičí na ostrove Antigua; hrdlička horská na Ostrove svätého Vincenta; leguány na Jamajke a na susednom Kozom ostrove a osem rozličných druhov zemných jašteríc na Antilách.

V bahnitých riekach tropickej Ameriky žijú húfy rybiek gambúzii. Tieto dravce sú dlhé iba 5 centimetrov, ale útočia aj na ryby niekoľkokrát väčšie než sú oni samy. Požierajú obrovské množstvá vodných lariev hmyzu, napríklad komárov.
Keď prírodovedci objavili pažravosť týchto rybiek, ich časté rozmnožovanie a schopnosť prežiť vo vodách s teplotami takmer od niekoľkých stupňov Celzia nad bodom mrazu do 38 stupňov Celzia, domnievali sa že vyriešili problém s komármi.
Ryby vypúšťali do vôd v oblastiach zamorených komármi a skutočne výrazne znížili riziko nákazy miestneho obyvateľstva maláriou alebo žltou zimnicou. Pokiaľ ide o ničenie komárov, táto rybka zohrala svoju úlohu pri úspešnom dokončení Panamského prieplavu a pri osídlení priľahlých oblastí.
Vyskytli sa ale prípady, keď gambúzie neboli v hubení komárov úspešné. Ak sa na hladine vody nachádza hustá spleť vegetácie, ryby sa k larvám komárov, ktoré sa zdržiavajú tesne pod hladinou nedostanú.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.