referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Pondelok, 29. novembra 2021
Životné prostredie
Dátum pridania: 18.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: magorka99
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 419
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Výchova k ochrane životného prostredia musí mať vždy celoživotný charakter.Len na samotnom človeku záleží, aká budúcnosť čaká prírodu.
Starostlivosť o životné prostredie je veľmi dôležitá činnosť celospoločenského významu.Človek ovplyvňuje kvalitu životného prostredia.Potrebná je spolupráca všetkých činiteľov, ktorej výsledkom je kvalita životného prostredia.
Milióny rokov pred tým,ako na zemi žili zvieratá,boli na Zemi stromy.Ale dnes sú stromy vo vážnom nebezpečenstve.
Hrozí nebezpečenstvo pre lesy a hory.Toto nebezpečenstvo ohrozuje všetky stromy listnaté tak tiež ihličnaté. Stromy sú dôležité, poskytujú jedlo pre hmyz, plaz, vtáky a cicavce.Chránia kvety, ktoré rastú v lesoch.Ochraňujú zem pred vetrom a dažďom.Najdôležitejšia vec zo všetkých je, že lesy sú pľúcami planéty.Stromy produkujú kyslík, ktorý dýchame.Ak zomrú stromy, my tiež.
Jediným zdrojom energie pre rastliny je slnečné žiarenie.Túto energiu uskladňujú v zlúčeninách uhlíka.Fotosyntézou sa slnečná energia premieňa na chemickú.Okrem toho rastlina prijíma z pôdy stopové prvky.Stručne povedané – rastliny prijímajú výživné látky zo svojho ŽP a zachytávajú slnečné žiarenie vo forme chemickej energie.Rastliny závisia od autotrofných organizmov, lebo tie regenerujú CO2 a od nerastných látok.
Po kyslíku je voda druhým najdôležitejším faktorom pre existenciu života. Človek využíva to, čo oceány ponúkajú.Získava soľ, loví ryby a morské živočíchy a využíva pobrežie na rekreáciu.Oceány sa využívajú ako cesta na prepravu surovín. Doprava má negatívny vplyv na zdravie ľudí, zvierat, na rastliny a na životné prostredie.Stala sa najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Ropa je najväčší zdroj financií pre šejkov a ropných magnátov.V súčasnosti existuje tzv. bionafta, ktorá sa správa v naftových motoroch ako nafta vyrobená z ropy.Spaľovaním bionafty nevznikajú žiadne škodlivé splodiny. Sučasna úroveň kvality vzduchu v európskych mestách je nízka. Existuje viac spôsobov, ako znížiť emisie škodlivých látok a hluku z dopravy. Riešením by bol prechod na čisté palivá.Posilňovanie verejnej dopravy.Najúčinnejšou cestou čistenia výfukových plynov je katalyzátor. Recyklácia
- možno v najširšom zmysle slova definovať ako opätovné použitie akéhokoľvek materiálu...
Na Slovensku sa produkuje 1,5 mil. ton komunálneho odpadu za rok.Je zdrojom problémov - znečisťuje životné prostredie. Komunálny odpad je však zároveň zdrojom surovín.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Životné prostredie SOŠ 2.9122 1481 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9675 438 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9685 367 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9337 1707 slov
Životné prostredie GYM 2.8779 636 slov
Životné prostredie 2.9482 448 slov
Životné prostredie 2.9175 474 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.