referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Nedeľa, 28. novembra 2021
Vplyv cestovného ruchu na životné prostredie v SR
Dátum pridania: 22.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: luciatumova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 172
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 14m 30s
Pomalé čítanie: 21m 45s
 
ÚVOD:
Dlhé tisícročia si človek rozumel s prírodou, prispôsoboval sa jej a šetrne využíval to, čo mu poskytovala. Až posledných pár storočí sa už príroda „musí“ prispôsobovať človeku a jeho rozmáhajúcim sa aktivitám. Popri doprave, priemysle a poľnohospodárstve vplýva na životné prostredie aj cestovný ruch. Jeho dopady nie sú možno globálne tak zreteľné ako v prvých troch oblastiach, avšak špecifikom cestovného ruchu je práve jeho koncentrácia na také miesta, kde je životné prostredie obzvlášť citlivé na zásahy človeka. Preto môže mať cestovný ruch na lokálnej úrovni niekedy až katastrofálne dôsledky. (napr. Nepál- Himaláje)

Priblížme si teraz súčasný stav rozvoja cestovného ruchu v Slovenskej republike. Svojou polohou v srdci Európy máme na rozvoj tejto oblasti vznikajúce predpoklady. V rámci domáceho cestovného ruchu (t.j. ak naši občania cestujú za účelom rekreácie v rámci územia SR) sú najnavštevovanejšími lokalitami :
· Vysoké Tatry 21.3 %
· Nízke Tatry 9 %
· Podunajská nížina
· Dolný Zemplín
· Považie
(priemerný ročný výdavok Slováka na dovolenku: v SR: 4100 SK, v zahr.: 12 600 Sk)

V zahraničnom aktívnom cestovnom ruchu (t.j. cudzinci cestujúci do SR) má najdôležitejšie postavenie naše hlavné mesto Bratislava s 18.6 %, na druhom mieste sú Vysoké Tatry s 13.4 %, nasleduje oblasť Podunajska, Oravy, ďalej sú to Košice na piatej priečke a Nízke Tatry s Považím na šiestom mieste. Celkovo navštívi našu krajinu ročne asi 32 miliónov návštevníkov, avšak len 3 milióny z nich sa tu zdrží viac ako 1 deň.
Je zrejmé že práve v spomenutých oblastiach s intenzívnym cestovným ruchom možno najzreteľnejšie pozorovať vplyv cestovného ruchu na životné prostredie. Markantnejšie sú tieto vplyvy v oblastiach , kde je cestovný ruch dominantnou aktivitou človeka, napríklad v TANAPe alebo NAPANTe sú negatívne dopady turizmu bohužiaľ zreteľnejšie ako v mestách, kde sa s cestovným ruchom prelína priemysel a každodenná mestská doprava. Rekreačným využívaním dochádza k znečisťovaniu prírody produkciou odpadov, budovaním zariadení pre poskytovanie služieb cestovného ruchu (hotely, reštaurácie, lyžiarske vleky a pod.) dochádza k ničeniu ekosystémov a k vizuálnemu znehodnoteniu prírodného prostredia, ďalej dochádza k poškodzovaniu fauny a flóry s negatívnym vplyvom na biodiverzitu danej lokality.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.