referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eugénia
Piatok, 18. septembra 2020
Energetika
Dátum pridania: 21.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: j.zachar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 803
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 12m 40s
Pomalé čítanie: 19m 0s
 
Ročná spotreba prvých obyvateľov zeme bola asi 3 GJ na človeka. Táto energia stačila našim predkom iba na udržanie holého života. Situácia sa zmenila keď človek ovládol oheň. Vtedy bola prvýkrát uvolnená energia viazaná v hmote. Vynález ohňa pozdvihol ročnú spotrebu až na dvojnásobok, čiže 6 GJ. Vznik poľnohospodárskej spoločnosti a vznik stavebnej a dopravnej činnosti zdvihla spotrebu na 20 až 30 GJ na osobu- najmä v antike a stredoveku sa už začala využívať energia vetra a vodných tokov. Na prelome 18 a 19 storočia dochádza k priemyslovej revolúcii a spotreba energie vďaka vynájdeniu parného stroja rastie na 100GJ na človeka. V dnešnej dobe, keď je naplno využívaná energia fosílnych palív a energia jadrová je ročná spotreba rozdelená veľmi nerovnomerne. Zatiaľ čo v najvyspelejších oblastiach sveta spotreba predstavuje 350 GJ na osobu, v Afrike je to len na úrovni primitívnych poľnohospodárskych spoločností – 20 GJ.
V prírode sa energia vyskytuje v surovej podobe, ktorú označujeme ako primárnu energiu. Hlavnými zdrojmi takejto energie sú uholné ložiská, ropné a plynové polia, ložiská uránu alebo využiteľné spády. Vo svojej pôvodnej podobe sa s výnimkou elektriny nehodí k priamej spotrebe. Prírodné palivá obsahujú veľa nežiadúcich látok, ktoré by znečisťovaly biosféru a zdražovali dopravu. V plynárňach, koksárňach a rafinériách sa primárna energia mení na energiu zušľachtenú. V priemyslovej a poľnohospodárskej výrobe, najmä ale v samotných elektrárňach a teplárňach odpadá množstvo energie.Aj táto sa ďalej spracúva a je označovaná ako energia sekundárna čiže odpadná.
Energia je získavaná z obnoviteľných zdrojov a neobnoviteľných zdrojov.
K obnoviteľným zdrojom energie radíme pestrú škálu najrôznejších zdrojov energie, ktorých spoločná vlastnosť je ich nevyčerpateľnosť. Sú síce závislé na na žiarivej energi slnka, ktorá je pre človeka prakticky nevyčerpateľná. Na obnviteľné zdroje sa vzhľadom na ich menší podiel v celosvetovej energetickej bilancii nemôžeme spoliehať ako na reálnu náhradu fosílnych palív či uránu. Energia Vody Energia z vodných zdrojov je ekologicky čistá a relatívne lacná, vodné turbíny patria k motorom s najvyššou účinnosťou. S výnimkou oblastí s mimoriadne priaznivými podmienkami budú vždy len doplnkovými zdrojmi energie. Najmä veľké vodné stavby so sebou nesú aj nebezpečia, pretože príliš zasahujú do prirodzenej rovnováhy krajiny. Voda je nositeľom ––chemickej energie – prejavuje sa najmä pri vzniku solných roztokov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Energetika SOŠ 2.9852 325 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.