referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dominik
Utorok, 4. augusta 2020
Alternatívne palivá - LPG
Dátum pridania: 14.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Iam
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 795
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 11m 40s
Pomalé čítanie: 17m 30s
 
Úvod

Zaťaženie životného prostredia výfukovými plynmi motorov je obrovské a prináša stále väčšie a väčšie problémy. Svet očakáva zlepšenie nielen v súvislosti s tvorbou emisií vo výfukových plynoch, ale aj v prevádzkových látok či zníženie zaťaženia životného prostredia po ukončení životnosti vozidla (recyklácia). Na rozšírenie alternatívnych palív výrazným spôsobom vplývajú nielen ich ekologické a technické ukazovatele, ale aj dostupnosť. Je veľmi dôležité aby sa palivu mohli dostať ľudia na celom svete a aby sa s vozidlami na takýto pohon mohlo jazdiť aj mimo hraníc jednotlivých štátov. Každé vozidlo počas svojej životnosti určitým spôsobom zaťažuje životné prostredie. Či už vo forme výfukových plynov, v dôsledku netesností medzi piestovou skupinou, alebo únikmi pár paliva mazacieho oleja a iných prevádzkových látok do ovzdušia. Najväčšiu časť predstavujú výfukové plyny ktoré tvoria približne 68% exhalátov. Podľa International Panel On Climate Change je potrebné znížiť celkovú produkciu CO2 až o 60%. Tento prvok totiž výrazne zvyšuje skleníkový efekt. Tejto požiadavke vynikajúco vyhovujú automobily s na zemný plyn (CNG), ktoré produkujú až o 25% menej CO2. Odborníci sa zhodujú, že jedným z najperspektívnejších palív 21. storočia bude zemný plyn.


1. Súčasnosť a budúcnosť alternatívnych palív


V súčasnosti sa alternatívne palivá používajú palivá nahradzujúce konvenčné automobilové benzíny a motorové nafty. Medzi ne patria aj palivá rozširujúce spektrum konvenčných palív o environmentálne priaznivé formulácie. V roku 1992 sa redefinoval ( Comprehensive National Energy Policy Act USA ) Termin alternatívne palivo vzťahuje na ľubovolné palivo neropného pôvodu. Pomerne širokú interpretáciu pojmu alternatívne palivá treba začať už s prípadmi, konečné palivá používajú v alternatívnych formách. Tak je to aj v súčasnosti, keď do úvahy prichádza niekoľko náhradných a reformulovaných palív (Tabuľka 1)
3. Alternatívne palivá – Vývoj


Požiadavka neustáleho znižovania emisií CO2 pri súčasnom znižovaní produkcie ostatných toxických látok by podľa odborníkov mala viesť k postupnému vytlačeniu palív ne báze uhlíka. Vývoj teda pôjde dvoma hlavnými smermi. Prvý bude reprezentovať motory spaľujúce alternatívne palivá, kým druhý sa bude uberať k využívaniu elektromotorov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Profi auto
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.