referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Etela
Sobota, 22. februára 2020
Globálbne problémy ľudstva
Dátum pridania: 17.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Vejka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 364
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Počet obyvateľov na našej planéte sa neustále zväčšuje a tým aj výkon alebo proces rôznej výroby, najmä priemyselnaj časti.A tým si nikto neuvedomuje, že ničí prostredie okolo seba.Človek pri zabezpečovaní svojich potrieb postupne ničí rastlinsvo,pôdy,znečisťuje rieky a vzduch okolo seba.V minulosti škody spôsobené človekom nepredstavovali také veľké znehodnocovania ako v súčastnosti.
Medzi najväčšie globálne problémy patria:
- kyslé dažde - základným činiteľom je smog.Častice plynov sa kondenzujú(spájajú) s vodnými parami v atmosfére a prostredníctvom zrážok dopadajú na Zem.Kyslosť dažďov ovplyvňujú najmä 2 chemické prvky, a to uhlík a síra.Tieto prvky sa dostávaju do ovzdušia pri spalovaní ropných produktov a pevných palív.Následky kyslých dažďov : ničenie ornej pôdy, deštrukcia budov a znehodnocovanie lesov.
-skleníkový efekt - spalovaním pevných palív a ropných produktov sa uvoľňuje veľké množstvo oxidu uhličitého.Ten v prírode viaže rastliny tzv. fotosyntézov.Pri narastaní množstva oxidu uhlčitého v ovzduší a znižovaním plôch zelene a spotrebou.Hromadenie oxidu uhličitého v atmosfére pri jeho výmene medzi povrchom Zeme a kozmickým priestorom.Tým narastá oteplovanie klímy,čiže skleníkový efekt.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Svet poznání, 1997, Marshall Carendish, str. 83-87, V. Kollár, Enviromentálni aspekty manažérstva, 1998 BA, Ekonóm, str. 76-79, Zemepis pre 7.ročník, 1995 BA, Poľana, str, 102-106
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.