referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Slnečná a Veterná energia
Dátum pridania: 15.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Einstein
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 182
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
Obnoviteľné zdroje Zeme
Slnečná energia

Slnko je len jednou z biliónov hviezd, ale je pritom zdrojom energie každého známeho živočícha a samotnej Zeme. Slnečná energia, ktorá sa dostáva na Zem každých 40 minút, stačí k tomu, aby uspokojila celoročné energetické potreby každého človeka. Fosílne palivá – ropa a uhlie – sa využívajú v takej miere, že zásoby budú vyčerpané niekedy v druhej polovici nasledujúceho storočia. Jadrové elektrárne, kedysi považované za dobrú alternatívu, sa ukázali riskantné. Dôkazom toho bola jadrová katastrofa, ku ktorej došlo v roku 1986 v Černobyle, v Sovietskom zväze. Slnečná energia je jednou z najčistejších a najbezpečnejších náhrad za fosílne palivá. Približne 30% slnečného žiarenia dopadajúceho na Zem je odrážané atmosférou a ďalších 20% je pohltených. Iba 50% teda prenikne k zemskému povrchu, je to však ekvivalent výkonu zhruba 170 miliónov najväčších elektrárni na svete. V modernej solárnej peci sú slnečné lúče sústredené na tavenie kovov. Jedna takáto pec sa nachádza vo Francúzsku, v Mont Louis. Jedna jej strana je vytvarovaná a pokrytá reflektormi tak, aby vytvárala obrovské zakrivené zrkadlo. V ohnisku pred zrkadlom je komora, ktorú môže takto usmernené slnečné žiarenie zahriať až na 3000°C, čo už je teplota dostatočne vysoká k roztaveniu väčšiny kovov.
V dnešnej dobe sa slnečná energia využíva aj na tzv. priame solárne vytápanie domácností. Taký dom má veľké okná na strane kde svieti poludňajšie slnko, a omnoho menšie okná na druhej, chladnejšej strane. Slnečná energia sa ďalej využíva aj k ohrevu vody. Slnko ohrieva vodu pretekajúcu plochými panelmi, ktoré pracujú ako obrátené radiátory – absorbujú žiarenie na ohrev vody. Panely sú obvykle umiestnené na streche domov a natočené tak, aby zachytili čo najviac priameho slnečného žiarenia. Studená voda sa pumpuje cez panely a ohrieva žiarením, ktoré panely absorbujú. Solárne články
Solárne články sú elektrické zariadenia, ktoré využívajú fotogalvanický efekt k tomu, aby premenili svetlo na elektrické napätie. Každý článok produkuje ale len malé napätie, preto sú pre zaistenie dostatočnej dodávky elektriny potrebné súbory prepojených článkov. Články sú vyrobené z polovodivého materiálu, obvykle silikónu. Svetlo v tomto materiále uvádza do pohybu pozitívne a negatívne náboje (fotoefekt). Vnútorné elektrické pole tieto náboje uvoľňuje. Takto vzniká medzi novými kontaktami, ktoré sú umiestnené na vrchnej časti solárneho článku, napätie.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Vedecké časopisy
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.