referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Streda, 22. septembra 2021
Biodiverzita
Dátum pridania: 26.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 228
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 40s
Pomalé čítanie: 13m 0s
 
Čo je biologická diverzita
Biologická diverzita je rozmanitosť života na Zemi zahŕňajúca milióny druhov rastlín, živočíchov a mikroorganizmov, spletité ekosystémy, ktoré vytvárajú, a všetky gény, ktoré obsahujú. Je výsledkom dlhodobého vývoja. Z hžadiska biologickej diverzity sú významné všetky formy života.

Úrovne biologickej diverzity

Druhová diverzita
Skupina organizmov, ktoré sú si geneticky podobné a ich potomstvo je plodné, sa nazýva druh. Kôň a somár môžu mať potomstvo (mulica), ktoré však nie je plodné. Preto nie sú jeden druh. Tak isto aj králik a zajac sú dva samostatné druhy. Zatiaž sa podarilo opísať približne 1,5 milióna druhov živých organizmov. Rozmanitosť živých organizmov je vysoká v trópoch a klesá smerom k pólom a tiež s rastúcou nadmorskou výškou. V tropických pralesoch, ktoré pokrívajú len 7 % povrchu Zeme, žije takmer polovica všetkých druhov rastlín, živočíchov a mikroorganizmov.

Genetická diverzita
Gény sú biochemický balíček, ktorý sa prenáša z rodičov na deti. Väčšina génov je rovnakých, v niektorých sa objavujú jemné odchýlky, ktoré spôsobujú rozdiely vo farbe kvetov, očí, vežkosti, vzraste atď. Vďaka tejto genetickej rôznorodosti sa vyvíjajú nové druhy rastlín a živočíchov, ktoré sú schopné prispôsobiť sa meniacim sa životným podmienkam. Človek dokáže využívať gény, pomocou zámerného kríženia zlepšovať vlastnosti hospodárskych zvierat a kultúrnych rastlín. Uprednostňovaním určitých druhov sú potlačené pôvodné, čo má za následok zníženie biodiverzity.

Diverzita ekosystémov
Ekosystém tvoria rôzne druhy rastlín, živočíchov a mikroorganizmov spolu s neživou prírodou (pôda, voda, vzduch, mineráli atď.). Jednotlivé ekosystémy sa líšia rôznorodosťou prostredia (rozdiely v nadmorskej výške, dostupnosť vody, typ horniny, pôdny typ atď.) a druhovou rozmanitosťou.

Prečo chrániť biodiverzitu?
Biodiverzita má mimoriadny význam z hžadiska udržania života na Zemi. Každý živočích, rastlina či mikroorganizmus má svoju dôležitú funkciu a tvorí nenahraditežný článok v zložitých zákonoch prírody.

Všetko so všetkým súvisí
Žiadny živočích rastlina a ani človek nemôže žiť izolovanie a jeho existencia závisí ako od živej, tak aj od neživej prírody. Na to aby sa zachovalo čo najviac organizmov na Zemi, je dôležité uchovať genetickú, druhovú aj ekosystémovú rozmanitosť.

Funkcie biodiverzity
Biodiverzita poskytuje základné podmienky nevyhnutné pre život.

Biodiverzita a výživa
Pestrosť a výživná hodnota nášho jedálneho lístka závisí od množstva druhov, ktoré obsahuje. Dnes je 75 % živín potrebných pre človeka zastúpených v pšenici, ryži, zemiakoch, kukurici a jačmeni. Spomínané plodiny sa obyčajne pestujú v monokultúrach (na obrovských plochách sa vysievajú geneticky podobné odrody), čím sa stávajú menej odolnými voči škodcom a chorobám.

Biodiverzita a zdravie
Rastliny, živočíchy a mikroorganizmy sú výnimočné továrne produkujúce vzácne substancie, ktoré sú nenahraditežné pri liečbe mnohých chorôb. Extrakty z rastlín tvoria základ pre viac ako 40 % medicínskych prípravkov. Živočíchy, sekréty či iné vzácne látky sa denne využívajú pri rôznych terapiách. Väčšia rozmanitosť druhov znamená väčšiu možnosť pre nový poznatok a väčšiu šancu pomôcť pri liečbe chorôb.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Biodiverzita SOŠ 2.9491 622 slov
Biodiverzita SOŠ 2.9922 1719 slov
Biodiverzita GYM 2.9661 1599 slov
Biodiverzita SOŠ 2.9773 1648 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.