referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Streda, 8. decembra 2021
Jadrova elektraren Mochovce
Dátum pridania: 11.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Maylan-Zochova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 534
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Charakteristika

Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú štyri bloky Atómovej elektrárne Mochovce s tlakovodnými reaktormi typu VVER 440/V 213, každý s výkonom 440 Mwe. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999. Dostavba tretieho a štvrtého bloku sa dočasne pozastavila. Každý blok SE-EMO vyrobí ročne asi 3 000 MWh elektrickej energie, čo pokrýva takmer 10 % spotreby elektrickej energie na Slovensku.

Mochovské bloky patria medzi najnovšie jadrové bloky VVER 440/V 213 a ťažia zo všetkých zdokonalení, ktoré boli v elektrárni realizované. Medzinárodné expertné tímy sa zhodli na tom, že elektráreň po realizácii bezpečnostných opatrení spĺňa všetky medzinárodné štandardy a úroveň jadrovej bezpečnosti a spoľahlivosti zhodnotili ako mimoriadne vysokú.

Jadrová bezpečnosť

Základnými požiadavkami jadrovej bezpečnosti sú ovládanie štiepnej reakcie, zadržiavanie rádioaktívnych látok a odvod tepla.

V elektrárni je nainštalovaný celý rad bezpečnostných systémov, ktorých úlohou je bezpečne odstaviť a dochladiť reaktor za akýchkoľvek podmienok. Bezpečnostné systémy majú 200 percentnú zálohu, to znamená, že každý systém sa skladá z troch identických nezávislých systémov, z ktorých už jeden postačuje na vykonanie projektovanej funkcie. Systémy sa nachádzajú v oddelených priestoroch a každý z nich má samostatný zdroj elektrického napájania.

Pred dokončením 1. a 2. bloku bol v roku 1995 v súlade s dokumentáciou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vypracovaný „Program zvyšovania jadrovej bezpečnosti elektrárne Mochovce“. Tento program obsahoval 87 bezpečnostných oblastí a zrealizovaný bol ešte pred uvedením blokov do prevádzky. V rámci programu sa overovalo naplnenie všeobecných princípov jadrovej bezpečnosti v projekte jadrovej elektrárne Mochovce a v prípade potreby sa vykonali úpravy projektu tak, aby boli splnené neustále sa zvyšujúce požiadavky na jadrovú bezpečnosť. Tým sa dosiahla vysoká úroveň bezpečnosti pri uvedení blokov do prevádzky a vytvorili sa dobré predpoklady pre jej trvalé zvyšovanie v budúcnosti. Takýto prístup je v súlade so súčasným svetovým trendom zvyšovania bezpečnosti, predlžovania životnosti, modernizácie a zvyšovania výkonov jadrových elektrární.

Proces zvyšovania bezpečnosti na jadrovej elektrárni však končí až vyradením elektrárne z prevádzky a je trvalo sledovaný Úradom jadrového dozoru SR.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Jadrová elektráreň Mochovce GYM 2.9457 250 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.