referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Voda ako zložka životného prostredia
Dátum pridania: 22.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: luciaaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 8 312
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 33.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 55m 30s
Pomalé čítanie: 83m 15s
 
Úvod

Čistá voda

Čistá voda je jedna z najvzácnejších vecí na Zemi. Nanešťastie jej bezohladné používanie, plytvanie a jej znečisťovanie v súčasnosti ohrozuje jej celosvetové zásoby.
Viac ako miliarda ľudí dnes pociťuje nedostatok zdravej a čistej pitnej vody. Kvôli tomuto stavu sú odsúdení na chudobu a trpia mnohými chorobami.

Podzemná voda - zásoby pitnej vody

Väčšina pitnej vody na Slovensku, v Rumunsku a čiastočne aj v Maďarsku pochádza z podzemných zdrojov a prameňov. Iba veľmi malé množstvo sa priamo čerpá z riek.

Čistá podzemná voda je preto dôležitým predpokladom pre čistú pitnú vodu. Ak by drasticky poklesla hladina podzemnej vody, mohlo by to mat za následok vážny nedostatok pitnej vody.

Príčinami takýchto problémov môžu byť veľmi vysoké množstvá vody, ktoré spotrebujú intenzívne poľnohospodárstvo alebo niektoré odvetvia priemyslu, ako sú napríklad celulózový a papierenský či banícky priemysel.

Ale aj regulácia vodných tokov a rozdeľovanie územia (napríklad cestami) môžu spôsobiť závažné problémy.

Najhorší znečisťovatelia pitnej vody

Intenzívne poľnohospodárstvo spôsobuje znečistenie oblastí s obrovskými zásobami podzemných vôd dusičnanmi a pesticídmi.

Chemický priemysel znečisťuje vody množstvom rôznych chemikálií. Továrne na výrobu PVC, celulózky a papierne, ktoré používajú bielenie chlórom, vážne znečisťujú životné prostredie aj zmesou dlhodobo pretrvávajúcich jedovatých a karcinogénnych látok.

Z nezabezpečených skládok preniká do podzemných vôd celé spektrum látok: kyseliny, organické látky, ťažké kovy atď.

Ale znečistenie vody dusičnanmi môžu spôsobiť aj poškodené potrubia. Ak tieto potrubia obsahujú olovo, potom sa tento jedovatý kov môže dostať aj do pitnej vody.

Domáce studne môžu byť tiež znečistené pri netesniacom alebo veľmi blízko umiestnenom septiku.

Priemerná spotreba vody

V Nemecku je priemerná spotreba pitnej vody 130 litrov na osobu a deň - čo je v porovnaní s inými západoeurópskymi krajinami veľmi úsporné. Švajčiari a Taliani spotrebujú v priemere 250 litrov na osobu a deň. Na Slovensku je v súčasnosti priemerná spotreba približne 120 litrov na osobu a deň.

V priemere iba 4 litre vody denne spotrebujeme na varenie a pitie. 55 litrov sa použije v kúpelni, 32 na splachovanie záchodov, 25 na pranie a 8 litrov na umývanie riadov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.