referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Slnko a jeho účinok
Dátum pridania: 09.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pepa511
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 194
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
BERLÍN - Európu zasiahli neznesiteľné horúčavy. Celé generácie si takéto počasie nepamätajú. Čo sa deje so slnkom? Také agresívne nebolo už viac ako 8 000 rokov! Svetlo ešte nikdy nebolo také prudké a ultrafialové žiarenie dosahuje oproti minulým rokom desaťnásobnú intenzitu.

"Zaznamenávame najvyššie hodnoty od konca poslednej doby ľadovej," hovorí profesor Sami K. Solanki (46) z Inštitútu Maxa-Plancka pre výskum slnečnej sústavy. Čo sa tam hore deje? "Magnetické pole slnka sa neustále mení. Doteraz sme vedeli len to, že hodnoty narastajú každých jedenásť rokov. Z dlhodobého hľadiska teraz však vidíme, že je naša hviezda taká silná ako nikdy predtým," vysvetľuje Solanki. Meteorológovia zaznamenali v uplynulých dňoch niekoľko teplotných rekordov. Také horúce počasie pre koniec mája vôbec nie je bežné.

Bude v lete 50 stupňov? "Určite to neboli posledné teplotné rekordy. Slnko ostane takéto agresívne ešte asi dva roky. Potom by sa malo začať upokojovať," dodáva Solanki. Dovtedy sa všetci musíme chrániť pred rakovinou pokožky, ktorú prudké slnečné lúče spôsobujú. "Každoročne nám pribudne osem percent pacientov s rakovinou pokožky!" hovorí doktor Martin Schaller (42) z univerzitnej kliniky v Tübingene. Lekári radia stráviť čo najviac času v tieni. Pred prudkým slnkom by nás mali ochrániť klobúky na hlavách a dlhé, vzdušné oblečenie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.