referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Ochrana vôd
Dátum pridania: 11.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 3xore
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 886
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Voda je najrozšírenejšou látkou na našej planéte. Voda – to sú oceány, moria, rieky, jazerá a vodné nádrže. To sú aj belasé masy horských ľadovcov i nedozerné snehové polia. Olovené mračná, rozmarné obláčiky, dážď, hmla – aj to je voda. Je aj v nás: z dvoch tretín sa skladáme z vody.
Voda nie je iba najrozšírenejšia, ale aj najdôležitejšia kvapalina v prírode. Stačí povedať, že v nej sa zrodil život. Bez nej nemôžu existovať živočíchy a rastliny. Život je iba tam, kde je voda.
Bez čistej, sladkej vody nemôže existovať a rozvíjať sa ľudstvo, priemysel a poľnohospodárstvo. Voda nie je iba nástroj a surovina, ale aj energia.
Každodenným používaním vody sme si na ňu zvykli a považujeme ju za taký všedný jav, že slovo voda používame na niečo nezaujímavé a dávno známe. Lenže v skutočnosti voda je zvláštna a nevšedná. Voda je ozajstný zázrak prírody.
I keď voda je najrozšírenejšou látkou na Zemi a jej zásoby sú obrovské, sladkej vody nie je tak veľa. Aby sa úplne uspokojila narastajúca potreba vody v priemysle, poľnohospodárstve, ako aj na každodenné potreby človeka, nie je dnes potrebné iba hľadať nové vodné zdroje, ale aj hospodárnejšie využívať existujúce. Problém vody sa stáva jedným z najvážnejších, nielen pokiaľ ide o jej všestranné a rozumné využívanie, ale aj o ochranu jej zdrojov; veď voda je časťou neobyčajne zložitého systému jednotného biologického komplexu.
Úmerne so zvyšujúcimi sa požiadavkami na vodu, vzniká i potreba odvádzania a čistenia odpadových vôd, t.j. vôd, ktoré ľudskou činnosťou zmenili svoju prirodzenú kvalitu.

Človek každoročne vypúšťa veľké množstvo znečistených odpadových vôd, či už priemyselných alebo komunálnych odpadových vôd, a tým negatívne ovplyvňuje kvalitu zdrojov povrchových i podzemných vôd. Vypúšťané odpadové vody by mali byť čistené a mali by obsahovať len zvyškové, prípustné znečistenie. Vypúšťaním odpadových vôd sa nemajú meniť prirodzené vlastnosti vody a nesmú vzniknúť škodlivé zdravotné pomery.
1.Problém znečisťovania nadobudol dnes globálny charakter. Biológovia čoraz častejšie poukazujú na porušovanie prírodnej rovnováhy, ktorá sa vytvárala na planéte milióny rokov, a tvrdia, že už došlo ku skutočnému konfliktu s prírodou. Treba vynaložiť maximálne úsilie, aby sa zabránilo možnej ekologickej kríze alebo katastrofe.
Voda je naším bohatstvom a prvoradou potrebou. Pretože to vieme, musíme drahocenným vodným zásobám venovať všemožnú starostlivosť: ochrana prírody má za cieľ vytvoriť najpriaznivejšie podmienky pre život a prácu človeka.
Život človeka i iných živočíchov čoraz viac závisí od života morí a oceánov, riek a jazier. Mŕtvy oceán, mŕtve moria, rieky a jazerá – to je mŕtva planéta.

Ekologické havárie a mimoriadne zhoršenia vôd
Slovenská inšpekcia životného prostredia v roku 2003 zaevidovala 176 mimoriadnych zhoršení vôd. Odbory inšpekcie ochrany vôd (OIOV) v rámci riešení MZV vykonali celkom 278 kontrol. Od roku 2002 SIŽP zaznamenala podstatný nárast MZV oproti predchádzajúcim rokom. V roku 2002 o 64 MZV viac ako v roku 2001 a v roku 2003 o 49 viac ako v roku 2002. Účinnosťou nového vodného zákona od 01. 06. 2002 OIOV preberajú hlásenia o MZV a riadia práce pri jeho riešení. V tomto období sa zvýšil aj počet ohlasovaných MZV v dôsledku organizačných zmien v riešení MZV.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ochrana vôd SOŠ 2.9817 3063 slov
Ochrana vôd 2.9706 584 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.